Według niektórych badań, na endometriozę choruje co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym. Niestety, jej konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne, zarówno dla zdrowia, jak i samego życia kobiet. Jakie są przyczyny tego popularnego schorzenia i czym ono właściwie jest?
Pomimo tego, że endometriozę jest dolegliwością znaną od wieków, do tej pory żadnemu naukowcu nie udało się ustalić jej właściwych przyczyn. Istniało wiele hipotez, natomiast właściwie żadna z nich nie została oficjalnie potwierdzona w 100%. Warto więc przybliżyć niektóre z nich, by zobaczyć, w jaki sposób nauka patrzy na tą chorobę.
Teoria 1: Wsteczna menstruacja
Jedną z pierwszych hipotez była ta, mówiąca o wczesnej menstruacji. Powstała ona w XIX wieku i zakłada, że w trakcie menstruacji w jakiejś części, obecna krew cofa się w głąb organizmu, dostając się jednocześnie do innych narządów wewnętrznych. Według takiej analizy, każda kobieta przezywa dokładnie to samo, tyle, że u zdrowej pacjentki system immunologiczny jest w stanie sobie samodzielnie poradzić z resztkami błony i krwi. U osób chorych z kolei, taka sytuacja nie ma miejsca, dlatego wywołana zostaje endometrioza.
Teoria 2: Metaplazja
Innym zjawiskiem, które jest brane pod wagę w przypadku występowania endometriozy jest tzw. metaplazja, a więc moment, podczas którego niektóre komórki (znajdujące się poza macierzystym narządem) zaczynają zmieniać swoją funkcję i formę.
Teoria 3: Implantacja
Jeszcze inna teoria, zakłada z kolei, że za obecnośc tej choroby odpowiedzialna jest implantacja, czyli w skrócie przetransportowanie (mechaniczne) komórek w nieprawidłowe, zupełnie inne miejsce. Jest to jakiś pomysł, jeśli chodzi o kobiety, które poddane były zabiegowi cesarskiego cięcia, jednak nadal brak jest wyjaśnienia, skąd bierze się ta choroba u kobiet, które takiego zabiegu nie przechodziły w ogóle.
Teoria 4: Osłabienie organizmu
Niektórzy naukowcy wskazują, że również osłabienie układu immunologicznego może mieć wpływ na obecność endometriozy, zakładając, że jednocześnie oddziałuje na organizm inny, niekorzystny czynnik zewnętrzny, do których zaliczane być może zanieczyszczenie środowiska.
Warto również nadmienić, iż choroba ta występuje częściej u kobiet posiadających odpowiednie geny, które świadczą o jej dziedziczności. Niestety teoria ta nie tłumaczy mechanizmu powstawania tej groźnej choroby.