Światowa Organizacja Zdrowia określa zespół ADHD także Zespołem Hiperkinetycznym. To choroba, która powoduje odmienną, niż u zdrowego człowieka, pracą mózgu. To przez nią pacjenci nie są w stanie kontrolować swoich zachowań, zarówno na polu ruchowym, emocjonalnym czy też wn kwestii uwagi i koncentracji.
Czynniki genetyczne
Jak stwierdzono w ostatnich latach, przyczyny powstawania i występowania ADHD leżą w genetyce. Fachowo nazywa się to dziedziczeniem wielogennym, co oznacza, że jeśli w rodzinie dziecka występowała ta choroba, to pociecha jest narażona nawet o 50% bardziej, niż dziecko, w rodzinie którego nie ujawniała się ta dolegliwość. Oczywiście genetyka nie jest jedynym powodem postawania zespołu zaburzeń psychofizycznych, gdyż istnieją także inne czynniki.
Czynniki okołoporodowe
Także zjawiska występujące w czasie porodu mogą przyczynić się do rozwoju ADHD. Jak pokazują statystyki, często zdarza się, iż zespół zaburzeń tego rodzaju pojawia się u dzieci, u których stwierdzono zbyt niską masę ciała podczas porodu. Obciążone sa także wcześniaki, których matka w okresie ciąży paliła papierosy czy też zażywała narkotyki. Niestety na rozwój choroby mogą mieć również wpływ infekcje wirusowe, które przecież mogą się przydarzyć każdej przyszłej mamie.
Uwarunkowania psychospołeczne
Uwarunkowaniami społecznymi nazywa się czynniki, mające zwykle swoje odbicie w rodzinie. To jedne z najczęściej występujących przyczyn rozwoju różnorodnych chorób. Ryzyko występowania niektórych dolegliwości związany może być dodatkowo z zaburzeniami psychicznymi oraz brakiem zaspokajania potrzeb dziecka. Jak więc widać wyraźnie, na wiele dolegliwości każdy z nas może mieć ogromny wpływ.
Pozostałe czynniki
Na końcu warto jeszcze wspomnieć o czynnikach, które odgrywają istotną rolę, choć nie mamy na nie absolutnie wpływu. Mowa tu o alergiach czy też nietolerancjach pokarmowych, tak często występujących we współczesnych czasach.