Ogólne badanie moczu jest szybkie i proste, wymaga jednak pewnych zabiegów, które pozwalają na odkrycie realnych wyników. Każde, najmniejsze działanie niezgodne z zasadami może wywołać niemiarodajny i zafałszowany wynik. Warto zatem wiedzieć, jak we właściwy sposób przygotować się na ogólne badanie moczu.
Organizm w pełni wypoczęty
Mało kto wie, że nasze nerki pracują wraz z warunkami, jakie im zapewniamy. Jeśli więc jesteśmy zmęczeni, niewyspani albo tuz po dużym wysiłku fizycznym może to zaburzać obraz wyniku konkretnego badania. Dobrze więc tuz przed oddaniem próbki moczu odpowiednio się wyspać w nocy, nie forsować organizmu ciężkimi treningami. W przeciwnym układzie w naszym moczu może pojawić się białko, co będzie stanowiło konieczność kolejnej diagnostyki w kierunku obecności choroby nerek.
Kobiece sprawy
Oddawanie moczu do ogólnego badania nie powinno mieć miejsce w przypadku kobiet posiadających w tym czasie miesiączkę. Wówczas wyniki mogą wskazywać na obecność erytrocytów lub samego białka, dwóch substancji charakteryzujących patologie układu moczowego. Dobrze zatem wycyrklować, by termin badania wyznaczyć na dwa dni przed- bądź dwa dni po okresie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku ciąży.
Nie badaj moczu w czasie infekcji
Każda infekcja, nawet gdy bezpośrednio nie jest powiązania z układem moczowym, może powodować fałszowanie wyników. Organizm posiadający wyższą temperaturę ciała, może reagować na całą sytuację występowaniem białka w moczu. Podobnie jest w przypadku zakażenia dróg moczowych. Lepiej więc w tym momencie nie wykonywać badania ogólnego moczu, bo wyniki mogą sugerować patologię, której w rzeczywistości wcale nie ma.
Czas od pobrania do zbadania
Należy pamiętać, że każde badanie moczu może być wiarygodne tylko wtedy, gdy materiał do badania dotrze w stosunkowo krótkim czasie do laboratorium. Nie ma więc możliwości, aby próbka została pobrana dnia poprzedniego i przetrzymywana w lodówce.