Jeśli jesteś przed pierwszym badaniem cytologicznym, albo chcesz, aby jego wynik był możliwie najdokładniejszy, zastosuj wymienione poniżej wskazówki jeszcze zanim się pojawisz u ginekologa. Cytologia jest bowiem niezwykle ważnym badaniem, umożliwiającym wczesne wykrycie różnych kobiecych chorób, między innymi raka szyjki macicy.
Kiedy wykonać badanie cytologiczne?
Najważniejszy jest termin wykonania cytologii. Badanie powinno być przeprowadzone od trzech do pięciu dni po ustaniu miesiączki i na cztery dni przed spodziewanym rozpoczęciem kolejnej menstruacji. Nie ma możliwości przeprowadzenia cytologii podczas miesiączki, gdyż na zebranym materiale znajdzie się zbyt wiele czerwonych krwinek, co całkowicie zmieni obraz wyników. Także ostry stan zapalny dróg rozrodczych eliminuje możliwość wykonania takiego badania.
Czego nie robić przed cytologią?
- Nie wolno współżyć na co najmniej 48 godzin przed badaniem
- Nie można również używać w tym czasie także wibratorów, czy innych akcesoriów erotycznych
- Ważne, aby przed badaniem nie poddawać się innym badaniom ginekologicznym
- Gdy jesteś w trakcie przyjmowania leków dopochwowych, zaprzestań ich stosowania na kilka dni przed cytologią
- Nie ma jednak obowiązku wyjmowania dopochwowego pierścienia do antykoncepcji
Czy są konieczne jakieś specjalne zabiegi przed cytologią?
Nie ma wymogu stosowania specjalnych zabiegów przed wykonaniem cytologii, za wyjątkiem zwykłego higienicznego, a więc podmycia okolic intymnych preparatem o kwaśnym odczynie. Chyba, że jesteś w okresie po menopauzalnym, wówczas musisz liczyć się z dodatkowymi przygotowaniami. Wówczas na kilka dni przez badaniem, powinnaś przyjmować globulki dopochwowe zawierające estrogen (gdyż w wyniku zmian hormonalnych dochodzi do zmian zanikowych, co fałszuje wyniki badania).
Kiedy wynik cytologii jest błędny?
Aby mieć pewność, że wynik próbka zostanie właściwie pobrana, najlepiej przeprowadzić badanie w jednym z licencjonowanych ośrodków. Zdarza się bowiem, że niektórzy ginekolodzy pobierają wymaz w sposób przestarzały, albo na miejscu próbują go analizować, bez odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego.