Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że jego dziecko powinno wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych. Kiedy są one zalecane?
Rehabilitacja kojarzy nam się w szczególności z osobami dorosłymi po przebytych urazach czy niepełnosprawnymi. W związku z tym rehabilitacja dzieci jest często bagatelizowana. Warto jednak pamiętać o tym, że zaniechanie rehabilitacji już w pierwszych latach życia dziecka może skutkować w nieprawidłowościach w jego dalszym rozwoju. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie.
Kiedy warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?
Najczęściej pierwsze objawy zaburzeń w rozwoju psychoruchowym u dziecka możemy zaobserwować około pierwszego roku życia, ale jeśli rodzice zauważają coś niepokojącego wcześniej, także powinni skonsultować się z fizjoterapeutą.
Niekiedy od razu można zauważyć, że rehabilitacja dziecka będzie niezbędna, innym razem odstępstwa od normy są słabo zauważalne. Właśnie dlatego ważne jest uważne obserwowanie dziecka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.
Jakie zaburzenia powinny wywoływać niepokój?
- trzymanie główki bardzo wysoko podczas leżenia na brzuchu
- nieprawidłowe napięcie mięśniowe zauważane podczas karmienia lub ubierania dziecka
- nadmierne prężenie się podczas próby podniesienia
- dziecko cały czas ma zaciśnięte piąstki
- wyginanie się do tyłu, dające ułożenie tułowia w literę C
- trudności z rozprostowaniem kończyn górnych
- częstsze używanie jednej nogi albo ręki
- przekręcenie tułowia tylko na jedną stronę
Przy zaobserwowaniu powyższych objawów rodzice powinni udać się do specjalisty. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze wystarczy wizyta u pediatry. Lepszym pomysłem będzie wizyta u rehabilitanta dziecięcego albo u neurologa.
Niestety, dostanie się do tych specjalistów na NFZ nie jest łatwe i szybkie. Właśnie dlatego rodzice coraz częściej wybierają placówki prywatne. W Warszawie z profesjonalnej pomocy w ramach rehabilitacji dziecięcej możemy skorzystać w Specjalistycznym Centrum Balumed. Dokładne informacje dostępne są na stronie internetowej pod adresem: http://balumed.pl/uslugi/rehabilitacja-fizjoterapia/rehabilitacja/.
Jak wygląda rehabilitacja dzieci?
Aktualnie rehabilitacja dzieci prowadzona jest dwoma popularnymi metodami: NDT Bobath i metodą Vojty. Metody stosowane są w tych samych przypadkach, chociaż mają swoich zwolenników i przeciwników. Skorzystamy z nich w Warszawie i w innych miastach.
U niemowląt rehabilitacja polega na odpowiednim poruszaniu kończynami oraz ciałem dziecka. Metoda ta nie jest w pełni przyjemna dla dziecka i rodzice, którym zalecono ćwiczenia, mogą mieć początkowo trudności w ich wykonywaniu. Właśnie dlatego powinni prowadzić je w pierwszej kolejności pod okiem rehabilitanta dziecięcego. Nie zawsze jednak rodzice mają czas lub zdolności do prowadzenia ćwiczeń samodzielnie – wówczas można skorzystać z oferty przychodni rehabilitacyjnych.
W przypadku dzieci starszych rehabilitacja odbywa się w formie ćwiczeń prowadzonych samodzielnie przez dzieci, które wspomagane są też przez fizjoterapeutę.
Zestaw ćwiczeń dobierany jest indywidualnie w zależności od problemu. Rodzice powinni pamiętać również o tym, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka na inny sposób, między innymi przez zachęcanie go do ruchu, stosowanie odpowiednich materaców, krzesełek, właściwą dietę. Wobec tego zaangażowanie rodziców jest również bardzo ważne z punktu widzenia efektów rehabilitacji.
Jak długo zazwyczaj trwa terapia?
W zależności do zdiagnozowanego problemu kontakt z fizjoterapeutą może ograniczać się do pojedynczej wizyty lub rehabilitacja dziecięca może odbywać się całkowicie pod okiem specjalisty w regularnych odstępach czasowych.
W pierwszym przypadku fizjoterapeuta pokazuje rodzicom, jak należy ćwiczyć z dzieckiem, jak należy je nosić i bawić się z nim. Gdy zalecona jest terapia na dłuższy czas, wówczas rodzice muszą okresowo stawiać się na kontrole. Wszystko zależne jest od złożoności problemu.