Dobry, to jest efektywny sen odgrywa bardzo dużą rolę dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie liczy się bowiem jego ilość, ale to, w jaki sposób wykorzystujemy noc do regeneracji organizmu. Bowiem zapewnienie mu prawidłowych warunków do spania, nie jest trudne, ale wymaga zastosowania kilku podstawowych zasad.
Odpowiednia ilość snu
Standardowe osiem godzin sny jest jednym z niezbędnych warunków „dobrego spania” . Jest to optymalny czas, który w zupełności pokrywa wszelkie zapotrzebowanie na odpoczynek a ponadto gwarantuje prawidłowość przeprowadzanych procesów (metabolicznych) oraz relaks dla mózgu.
Naukowcy podają taką ilość snu, jako niezbędne minimum dla każdego dorosłego człowieka. Należy jednak wiedzieć, iż każdy z nas jest inny, i to właśnie definiuje najbardziej długość codziennego odpoczynku organizmu. Niektórzy potrzebują tylko pięć godzin, inni czują się zmęczeni nawet po 10 godzinach snu. Wszystko jest w głównej mierze kwestią przyzwyczajenia oraz aktywności, jaką wykazuje się dany człowiek w ciągu całego dnia.
Spanie w odpowiedniej atmosferze
Każdy już chyba wie, że w trakcie odpoczynku w postaci snu obniża się nam automatycznie temperatura ciała. To dlatego specjaliści zalecają sen w nieco chłodniejszym, niż zwykle pomieszczeniu. Dla osób, które przywykły do spania w upale, takie rozwiązanie może być nieco kłopotliwe i początkowo niewygodne.
Dobrze jest zatem, wyrobić w sobie pewne nawyki, które polegają między innymi na spaniu w chłodnych pomieszczeniach. Wówczas niższa temperatura gwarantuje nam lepszy, pod względem jakości sen, oraz szybszą regenerację organizmu czy też podtrzymanie samego procesu snu. To z kolei sprawi, że nawet osoby o problemach z bezsennością, mogą wreszcie poczuć ulgę.
Doskonałym rozwiązaniem jest również wietrzenie pokoju. Codzienne zapachy, kurz czy też dym tytoniowo to podstawowe czynniki, obniżające jakość naszego snu i doprowadzające do porannych bólów głowy itp. Eliminacji ich z najbliższego otoczenia z pewnością korzystnie wpłynie na sen i pozwoli rano poczuć się wyjątkowo dobrze.
Jedzenie przed snem
Zalecenia dietetyków mówią, że przed snem nie powinno się jeść. Najlepiej, jeśli ostatni posiłek spożywamy na cztery godziny przed pójściem spać. Mało kto jednak potrafi przestrzegać tej reguły, choć jest ona istotna i umożliwia redukcję wagi a także ochronę naszego układu pokarmowego przed jakimikolwiek problemami związanymi z trawieniem. Pomysłem zalecanym jest jednak wypicie ciepłego napoju, np. słabej herbaty albo podgrzanego mleka. To pozwoli na skuteczne uspokojenie żołądka i umożliwienie jego swobodnej pracy.