Istnieje kilka rodzajów trądziku o różnej charakterystyce i genezie. W zależności od tego, jak wyglądają towarzyszące mu zmiany skórne , wyróżnia się jego trzy grupy : grudkowy, krostkowy i ropowniczy. Wydaje się niekiedy, że trądzik jest zawsze taki sam – uciążliwy, szepczący i dotyka nastolatków. Istniejące przekonanie jest jednak dalekie od prawdy. Przekonajmy się!
W medycynie wyróżnia się także kilka odmian tej dermatologicznej przypadłości:
- Trądzik młodzieńczy – jest najpopularniejszą odmianą trądziku. Przeważają w nim zmiany grudkowe i krostkowe. Zazwyczaj jest dość słabo nasilony a nieleczony mija po okresie dojrzewania.
- Trądzik ropowniczy – jest rodzajem trądziku młodzieńczego, któremu towarzyszą zmiany grudkowo-krostkowe a wraz z nimi torbiele ropne. Ten typ trądziku może trwale uszkodzić strukturę cery i pozostawić trwałe i nieestetyczne ślady w postaci blizn i przebarwień.
- Trądzik skupiony – występuje tylko u mężczyzn. Charakteryzuje się głębokimi naciekami i torbielami ropnymi. Mogą także występować duże zaskórniki. Zmiany pojawiają się nie tylko na twarzy, plecach i dekolcie, ale także pod pachami, w pachwinach i na pośladkach. Ten typ trądziku również może pozostawiać trwałe blizny.
- Trądzik bliznowcowy – pojawienie się blizn to jego charakterystyczna cecha. Następują po ustąpieniu wykwitów ropnych. Ten typ trądziku może towarzyszyć zmianom ropowniczym i skupionym.
- Trądzik martwiczy – jest to rzadka forma trądziku. Zmiany pojawiają się na skórze głowy. Charakterystyczną cechą są wykwity, które ulegają martwicy a po zanikaniu pozostawiają okropne, wyciągnięte blizny.
- Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu – występuje najczęściej u młodych mężczyzn. Objawia się zmianami w postaci ropowniczej i skupionej, jednak towarzyszą im gorączka, bóle stawowe, podwyższone OB i poziom białych krwinek.
- Trądzik zawodowy – typ trądziku w którym skóra głowy narażona jest na kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak chlor, oleje czy dziegcie. Jest on popularny u osób które wykonują zawód : stolarza, mechanika samochodowego, lakiernika, pracownika przemysłu petrochemicznego, pracownika zakładów chemicznych.
- Trądzik polekowy – wywołany przez niektóre leki, stosowane najczęściej przy długotrwałych kuracjach. Do powstawanie, bądź nasilania trądziku najczęściej przyczyniają się leki przeciwtarczycowe, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, kortykosteroidy, barbiturany oraz lit i jego sole.
- Trądzik kosmetyczny – cera z tego rodzaju trądzikiem posiada pełno wykwitów w postaci zaskórników i prosaków. Schorzenie to wywoływane jest przez kosmetyki takie jak : jak pudry, podkłady, róże, które zatykają ujścia gruczołów potowych i łojowych.
- Trądzik późny, trądzik dorosłych – pojawia się u osób po 30 roku życia. Znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Związany jest z wahaniami gospodarki hormonalnej.
- Trądzik niemowlęcy – występuje w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Występuje na cerze w postaci małych krostek w okolicach twarzy i szyji. Zanika samostnie po kilku tygodniach.
- Trądzik różowaty – to przewlekła choroba skóry, dotykająca osoby w dojrzałym wieku.. Objawia się wykwitami rumieniowymi, grudkowymi i krostkowymi