Kupując krem, często zastanawiamy się nad tajemniczymi nazwami kolagenu. Należą do nich kolagen hydrolizowany, roślinny, wieprzowy, czy też bydlęcy. Ponieważ jednak zwykle nie wiemy, czym są poszczególne rodzaje kolagenu, decyzja pozostaje bardzo trudna.
Kolagen hydrolizowany
Pod tą nazwą kryje się po prostu żelatyna. Powstaje ona wskutek termicznego uszkodzenia wiązań sieciujących a także wiązań peptydowych białek. Kolagen tego rodzaju jest głównie wykorzystywany jako forma zamienna białka kolagenowego, stosowany głównie w produkcji tanich kosmetyków.
Kolagen zwierzęcy
Kolagen zwierzęcy pochodzi, jak sama nazwa wskazuje z białek zwierzęcych. Dominują one głównie w tkance łącznej, budującej chrząstki, kości i skórę.
Kolagen roślinny (Fitokolagen)
Fitokolagen są wielocukry pochodzenia roślinnego, które odpowiadają głównie za uczucie ściągnięcia skóry. Jego obecność stanowi ochronę dla naskórka i nawilżenia skóry.
Kolagen liofilizowany
Proces liofilizacji, a więc potocznie nazywanego suszenia, odbywa się w temperaturze poniże zera stopni, przez co jest uznawany za bardzo korzystny. Wszystko przez to, że zachowane zostają jego cenne związki (takie jak witaminy, białka, czy inne składniki mineralne). Obecność tego rodzaju kolagenu objawia się w suplementach diety, najczęściej stworzony w celu regeneracji kości, chrząstek czy też skóry. Często korzystają z niego producenci znani z najlepszych maseczek do twarzy.
Mikrokolagen
Mikrokolagen to niewielkie cząstki białkowe, udające fragmenty naturalnego kolagenu. Pobudzają one produkcję kolagenu a także innych elementów skóry właściwej. Substancja ta jest wytwarzana w biotechnologicznych laboratoriach w zmodyfikowanej formie, aby jeszcze lepiej przenikał do naskórka. W takim celu stosowane jest dodawanie cząsteczek tłuszczu.