Rak piersi- bardzo nieprzyjemna i groźna choroba, która dotyka coraz więcej współczesnych kobiet. Czy można ją wyleczyć? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana. Na całym świecie, jak również w Polsce coraz większą uwagę zwraca się na kampanie wspierające walkę z rakiem piersi, mające nakłaniać kobiety do walki z tą okropną chorobą i stosowaniem profilaktyki.
Charakterystyka raka piersi
Gdzie się umiejscawia nowotwór złośliwy piersi? W komórkach gruczołu sutkowego, skąd też pochodzi. Zmiany nowotworowe często jednak dają przerzuty do innych miejsc i narządów wewnętrznych, między innymi do wątroby, płuc, węzłów chłonnych czy też kości bądź mózgu.
Niestety objawy, generowane przez tą chorobą są różnorodne i powiązane ze stadium dolegliwości. W pierwszym, a więc początkowym etapie rak piersi najczęściej przebiega bezobjawowo, i paradoksalnie, to właśnie w tym czasie najłatwiej go zwalczyć. Niestety, ponieważ nie są stosowane badania profilaktyczne, na tym etapie pojawia się u specjalistów bardzo niewielki odsetek późniejszych pacjentek.
Kolejny etap to wyciek z brodawki, w okolicach okołobrodawkowych. Często występuje również wciągnięcie brodawki, owrzodzenia czy tez powiększone gruczoły chłonne pachowe. Towarzysza im zwykle ból w klatce piersiowej, czy zaczerwienienia bez żadnej, konkretnej przyczyny.
Rola badań profilaktycznych
Ponieważ ciężko jest wykryć raka piersi na podstawie początkowych objawów, dlatego też tym bardziej lekarze decydują się na namawianie swoich pacjentek na profilaktyczne badania. Są one prowadzone w wielu placówkach o dobrej renomie, gdzie każda kobieta może poczuć się bezpiecznie.