Wadami zgryzu nazywane są wszelkie dysfunkcje zębów oraz ich wzajemnego położenia. Choć istnieją pewne czynniki za nie odpowiadające, które związane są z genetyką, jednak w większości przypadków to efekt złych nawyków zaszczepionych w dzieciństwie.
Podstawowym czynnikiem genetycznym, który jest odpowiedzialny za pojawienie się złego zgryzu, jest przede wszystkim dziedziczenie pewnych skłonności, co do wielkości zębów oraz budowy kości szczęk czy samego ułożenia. Wymienione uwarunkowania są jednak niewielkim czynnikiem, mającym tak naprawdę minimalny wpływ. Do poza genetycznych powodów zaliczyć można ssanie palca, zbyt długie ssanie smoczka, używanie butelki ze smoczkiem, przerost migdałków czy nawet zgrzytanie zębami.
Zgrzytanie zębami
Zgrzytanie zębami ma najczęściej miejsce podczas snu. To właśnie w jego efekcie ścierają się guzki zębowe, przez co same zęby stają się zdecydowanie niższe. Im mniejsza ich wysokość, tym większa szansa na zmiany w budowie stawów żuchwowo-skroniowych. Pierwszym i wyraźnym objawem mogą być skargi dziecka związane z bólem, różne trzaski a nawet nieprzyjemne przeskakiwanie szczęki. Niekiedy takie zjawisko występuje dopiero w okresie pokwitania- co może się szczególnie ujawniać u dziewczynek.
Ssanie palca
Zjawisko to jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Zwykle, po upływie określonego czasu, odruch ten samoczynnie zanika. Jeśli jednak jest on kontynuowany w późniejszych latach, wówczas jego skutkiem mogą być różnorodne wady zgryzu. Dlaczego? Bowiem dziecko ssące palec, uruchamia zupełnie inne mięśnie. Dlatego obecność paluszków w jamie ustnej może doprowadzić do zniekształcenia łuków zębowych, szczęki i żuchwy.
Zaburzenia żucia
Nieodpowiednie dobranie pokarmów, a głównie ich konsystencja powoduje dysfunkcje procesu żucia. Wraz z rozwojem dziecka, należy wprowadzać mu odpowiednie pożywienie, które wymaga od pociechy gryzienia i żucia. Im dłużej podawane są papki, tym wspominany wyżej odruch później się rozwija. To z kolei doprowadza do zwężenia szczęk i stłoczenia zębów, a więc poważnej wady zgryzu.
Próchnica
Próchnica często bagatelizowana jest w okresie, gdy dziecko ma zęby mleczne. To z kolei prowadzi do ich szybszego wypadania, przez co następuje przesunięcie się zębów sąsiadujących, a więc mniejsze pole dla nowo wyrastających stałych. Konsekwencją zaniedbań rodziców w takich przypadkach jest więc krzyżowanie się wyżynających się zębów stałych i powstawanie nieprzyjemnych wag zgryzu.