Aby móc swobodnie stosować soczewki kontaktowe, należy bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad. Ich zaniedbanie może bowiem prowadzić do licznych nieprawidłowości w funkcjonowaniu oczu, jak również występowaniem zaburzeń samego wzroku. Jakiekolwiek podejrzenia związane z pogorszeniem widzenia, powinny być natychmiast sprawdzane u okulisty. Wczesna profilaktyka jest pomysłem na doskonały wzrok w każdym wieku.
Wpływ soczewek kontaktowych na oko
Noszenie szkieł kontaktowych dla wielu ludzi, może być początkowo niewygodne. W przeciwieństwie do okularów takie rozwiązanie może się wiązać z:
- Nieodpowiednim, a więc zbyt ciasnym dopasowaniem soczewek do oka
- Problemami z dotlenieniem oka
- Obecnością bakterii w bezpośrednim przyleganiu do soczewki
- Zdecydowanie mniejszą ilością łez
- Nieprzyjemną suchością oka
- Czy też zanieczyszczeniami, które osadzają się na soczewkach.
Niedotlenienie rogówki
Najczęściej występującym zaburzeniem związanym bezpośrednio z noszeniem soczewek kontaktowych, jest niedotlenienie rogówki.w skrócie jest to moment, w którym nabłonek rogówki nie jest w stanie samodzielnie oddychać, bowiem zostaje przykryty zbyt przyległą soczewką. Można jednak szybko zdiagnozować takie zaburzenie, o ile się wie, jakie towarzysza mu objawy, a więc:
- obrzęki
- przekrwienie oczu
- neowaskularyzacja – nowa produkcja naczyń krwionośnych, która w konsekwencji może oznaczać ślepotę
- mikrocysty i wakuole – zwiększona ilość komórek nabłonka, pojawiająca się na skutek namnożenia
- krótkowzroczność, która szybko postępuje
- tęczowe koła pojawiająca się wokół obserwowanych świateł
- zmiana metabolizmu rogówki, prowadząca do licznych infekcji i podrażnień.
Skutki niedotlenienia rogówki:
- Neowaskularyzacja- czyli proces, w którym wrastają naczynia krwionośne z rąbka rogówki do jej istoty właściwej, co jest ewidentnym dowodem na to, iż dana osoba nie może nosić szkieł kontaktowych. Jest to bowiem groźne zjawisko, prowadzące do utraty wzroku.
- Niedotlenienie- pojawiające się na skutek zmiany metabolizmu komórek nabłonka. Na skutek zaburzenia w ich namnażaniu się do chodzi do sytuacji, w której przemieszczają się ku powierzchni rogówki, uwalniając tym samym wszystkie zanieczyszczenia. Można jednak temu zapobiec zmniejszając długość noszenia kontaktów oraz zmieniając ich grubość na cieńszą.
- Zapalenie rogówki z unaczynieniem, objawiające się przede wszystkim powierzchniowym zapaleniem rogówki bądź też wypiętrzeniem się nabłonka.
- Przywarcie soczewki do oka, zwane adhezją – najczęściej występuje na skutek przedłużonego noszenia soczewek gazoprzepuszczalnych. To efekt gromadzenia się pod soczewką filmu łzowego, co wywołuje mimowolne przesuwanie się soczewki i przywieranie.