Sosna wejmutka, czyli rodzaj drewna, które się nie wypacza.
Tak jak i inne gatunki sosen, sosna wejmutka należy do rodziny sosnowatych i występuje w stanie naturalnym na terenie Ameryki Północnej, natomiast w Polsce jest ona uprawiana w ogrodach i parkach, jako drzewo ozdobne.
Niestety nie jest rodzajem bardzo odpornym na choroby i działalność szkodników- zbadano i obliczono, że sosnę wejmutkę atakuje ponad dwieście siedemdziesiąt gatunków szkodników oraz ponad sto chorób. Drzewo to dorasta do dwudziestu pięciu metrów wysokości i osiąga średnicę pnia od stu do stu osiemdziesięciu centymetrów. Liście w postaci igieł zebrane są na krótkopędach w ilości po pięć, mają jasnoniebieski kolor i nie są spłaszczone tak jak w przypadku sosny czarnej. Sosna wejmutka jest rośliną jednopienną i kwitnie od maja do czerwca.
Kwiaty męskie i żeńskie, czyli szyszki różnią się pomiędzy sobą kształtem, kolorem i czasem dojrzewania, a szyszki żeńskie produkowane są przez drzewo dopiero po około pięciu, dziesięciu latach- wtedy to dopiero osiągają dojrzałość płciową. Jest gatunkiem umiarkowanie zagrożonym wyginięciem.