Stomia wydalnicza jest rozwiązaniem, pozwalającym na wydalanie kały, kiedy to fizjologiczne opróżnienie z różnorodnych przyczyn jest absolutnie niemożliwe. Niestety często zdarza się, że jest to cena, którą należy ponieść za wyleczenie bardzo poważnej choroby. Stomia jest wynikiem poważnej operacji, niekiedy ratującej życie.
Sztuczny odbyt
Stomia jest także nazywa sztucznym odbytem. Zastępuje bowiem końcową część przewodu pokarmowego, gdy następuję konieczność wycięcia tej części. Niekiedy rozwiązanie to jest również stosowane w przypadkach, gdy zachodzi potrzeba tymczasowego odciążenia chorych bądź zainfekowanych fragmentów. Kto podejmuje decyzję o stomii? Robi to chirurg, który wcześniej bierze pod uwagę wiele, różnorodnych czynników.
Kiedy stomia?
Poniżej zaprezentowane zostały wskazania, brane pod uwagę przed wykonaniem stomii:
Są to bardzo ciężkie przypadki nieswoistych chorób zapalnych jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego – Crohna,
To także zmiany występujące przy niedokrwieniu jelit,
Wszelkiego rodzaju choroby nowotworowe w jelitach,
To również niedrożność mechaniczna jelita grubego,
A także ciężkie urazy okrężnicy i odbytnicy,
Czy też kałowe zapalenia otrzewnej, powstałe w wyniku uszkodzenia ściany jelita grubego.
Dwa rodzaje stomii
Obecnie, specjaliści stosują dwa odmienne pojęcia- ileostomia i kolonostomia.
Pierwsze określenie jest oznaczeniem sztucznego odbytu wyłonionego z jelita cienkiego. Zwykle ma on czerwony kolor, delikatnie wystając ponad powierzchnię skóry. Swoim kształtem przypomina owal.
W przypadku drugiego terminu, specjaliści mówią o kolonostomii, czyli stomii wytworzonej z jelita grubego o okrągłym albo też wydłużonym kształcie. Zwykle umiejscawiana jest tuż pod pępkiem, po lewej stronie ciała i wystaje na 1 cm wysokości ponad skórą.
Nie ma się czego bać
Choć brzmi to niezwykle groźnie, takiego rozwiązania nie należy się bać. Warto bowiem pamiętać, że w większości przypadków jest to jedyny i niezwykle skuteczny sposób leczenia niektórych chorób.
Pielęgnacja po stomii
Stosowanie stomii odbywa się przy pomocy specjalnych worków, bowiem jest to proces niekontrolowany przez pacjenta. Rozwiązania te są przyczepiane do ciała przy pomocy plastrów. Powinny być jednak często wymieniane albo opróżniane. Każdy chory stosujące taką formę leczenia, tuż po wykonaniu zabiegu zostaje dokładnie poinformowany o wszystkich ważnych rzeczach, związanych ze stomią.
Stomia nie zmienia życia
W wielu przypadkach stomia kojarzona jest z zakończeniem normalnego życia. Nic bardziej mylnego. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na normalnie funkcjonowanie, uprawianie sportów czy też zwykłą zabawę z przyjaciółmi. Należy tylko odpowiednio o nią zadbać i oswoić się z taką, a nie inną sytuacją.