Eksperci podają, że drugim obszarem życia codziennego, który wywołuje najwięcej stresu wśród ludzi jest oczywiście praca. Jak pokazują różnorodne badania, najbardziej zestresowani na całym świecie są Polacy. Wszystko jest kwestią pogoni za pieniądzem i odpowiednimi warunkami życia. Często decydujemy się nawet na najgorsze warunki, byle tylko utrzymać swoją posadę. Takie sytuacje, które trzeba przyznać, nie zdarzają się rzadko wywołują tzw. stres permanentny, mogący owocować tragicznymi wręcz skutkami.
Co prowadzi do stresu?
Tyle, ilu ludzi znajduje się na świecie, tyle może być odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas ma bowiem inną osobność, a więc zupełnie odmiennie reaguje na niektóre sytuacje życiowe. Ważne też, że poza reakcją na stres, posiadamy również odmienne zdolności radzenia sobie z nim. Coś, co jednych może być nieosiągalne, inni przyjmują jako proste i przyjemne zadanie. Istnieją jednak pewne czynniki, które pojawiają się często i stanowią podstawę, do tego rodzaju rozważań.
Główne przyczyny stresu w pracy
Co zatem wpływa na stres? Oczywiście pierwszym i chyba najważniejszym krokiem jest już sam wybór odpowiedniej pracy. Jeśli jest ona wynikiem przymuszenia (przez środowisko, rodziców, kolegów) i dodatkowo nie sprawia żadnej przyjemności, to jest to bez wątpienia czynnik mający duży wpływ na wywoływanie wysokiego stresu.
Niekiedy zdarza się, że przyczyną długotrwałego stresu jest również rodzaj umowy, jaka została podpisana między nami a pracodawcą. Ta na czas nieokreślony daje nam największe poczucie bezpieczeństwa. Niestety w obecnych czasach jest prawdziwą rzadkością. Najczęściej, zwłaszcza wśród młodych ludzi pasuje moda na tzw. umowy śmieciowe.
Intensywność pracy
Silne odczuwanie stresu może mieć również miejsce na skutek zbyt intensywnego dnia pracy. Gdy mamy nadmiar obowiązków, zaczynamy się denerwować, że nie podołamy z ich wypełnieniem, a to z kolei prowadzi nas do nasilenia napięcia. Faktem jest też to, że jako naród pracujemy coraz dłużej. Codzienne nadgodziny stają się powoli standardem, obniżając nie tylko możliwości fizyczne, ale i umysłowe.
Skutki stresu
Skutki nadmiernego stresu są zależne od tego, jak bardzo go odczuwamy. Pojawiają się zwykle bóle głowy, niekiedy przeradzające się w migreny. Ponadto wiele osób uskarża się na problemy z sercem (najczęściej ból i kłucie w obrębie klatki piersiowej) czy też układem krążenia. Zdarzają się także wymioty i nudności, co świadczy o poważnych problemach z układem pokarmowym i trawienia.