Najczęstszymi powodami występowania niedokrwiennego udaru mózgu są zatory pochodzenia sercowego oraz zwyrodnienia drobnych naczyń transmitujących krew do głębokich struktur mózgowych. Wbrew obiegowej opinii, na udar mózgu zachorować mogą także osoby młode. Warto zatem zapoznać się z katalogiem objawów udarowych i tym samym zareagować przed wystąpieniem głównych objawów chorobowych..
Jak rozpoznać, że mamy udar niedokrwienny mózgu?
Choroba pojawia się nagle, zaś jej przebieg jest niezwykle gwałtowny. Osoba, przed samym udarem, może odczuwać częste bóle głowy oraz zmęczenie. Pojawiają się również stany chwilowej utraty świadomości. Najczęstszymi objawami wejścia w fazę udarową są: zaburzenia percepcji, drętwienie kończyn, osłabienie, zaburzenia widzenia, zaburzenia połykania, nagłe odczucia gorąca i zawroty głowy. Chory ma problemy z wypowiadaniem pojedynczych słów, konstruowaniem zdań, skupieniem się na jednym punkcie, liczeniem, a także reagowaniem na komendy. Może pojawić się również niedowład jednej części ciała. Pierwsza faza udaru trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilka minut. Po tym czasie osoba zaczyna tracić świadomość i nie może utrzymać się na nogach. Bardzo ważna jest zatem szybka hospitalizacja poszkodowanego i wykonanie podstawowych badań.
Przebieg udaru jest uzależniony od kondycji pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Im chory jest starszy, tym możliwość pojawienia się komplikacji staje się większa. Osoby młode najczęściej przechodzą przez pierwszy udar prawie bez szwanku, gdyż stanowi on zazwyczaj ostrzeżenie i daje sygnał o konieczności zmian w życiu.
Hospitalizacja
Szybka reakcja warunkuje powrót chorego do pełnej sprawności. Jeśli diagnoza chorego nastąpi w ciągu czterech godzin od wystąpienia objawów, będzie można podać lek rozpuszczający zakrzep w naczyniu mózgowym. Dystans czasowy pomiędzy doznaniem udaru a podaniem leku wydaje się dość duży, jednakże należy pamiętać, że po przewiezieniu do szpitala konieczne jest wykonanie badań, przeprowadzenie pełnego wywiadu lekarskiego i oczywiście posłanie pacjenta na tomografię komputerową. Są to czynności czasochłonne, jednak konieczne do tego, aby lekarz mógł podjąć właściwą decyzję o sposobie leczenia.
Nie czekajmy zatem do końca i nie zastanawiajmy się, czy udar przejdzie sam. Zaobserwowanie któregokolwiek z objawów powinno skutkować natychmiastową konsultacją lekarską.