W każdej dyscyplinie trening można nazwać ciężką pracą, jednak w przypadku skoczków jest to praca wręcz katorżnicza!
Jak wygląda trening skoczków narciarskich?
Uprawianie każdego sportu w sposób wyczynowy wymaga od zawodnika ciężkiej, systematycznej pracy, która pozwoli mu na osiąganie wymiernych, oczekiwanych przez niego rezultatów. Jednakże w przypadku skoków narciarskich konieczne jest włożenie jeszcze większej ilości energii oraz zaangażowania w trening.
Co więcej, nawet amatorzy, którzy nie zamierzają robić kariery zawodowca lub po prostu skoki są dla nich jedynie dodatkową przyjemnością, są zmuszeni do ciężkich treningów. Dzieje się tak ze względu na poziom trudności tej dyscypliny oraz idące z nią w parze zagrożenia dla życia oraz zdrowia zawodników – trzeba być naprawdę dobrze wyszkolonym, aby być w stanie wejść na skocznię, zjechać z niej i oddać skok w taki sposób, aby zwyczajnie się nie zabić.
Wielki rygor w czasie treningów
Dlatego też treningi skoczków są poddawane ogromnemu rygorowi i trwają cały rok. Latem zawodnicy korzystają ze skoczni pokrytych igielitem – zieloną nawierzchnią, która w komforcie użytkowania przypomina śnieg. Zawodnicy korzystają ponadto z hali gimnastycznych (ćwiczenia ogólnorozwojowe), boisk do siatkówki, basenów oraz tuneli aerodynamicznych, gdzie ćwiczą pozycje dojazdowe do progu oraz ułożenie ciała podczas lotu.