Anemia jest chorobą, która pojawia się w momencie braku możliwości wytwarzania odpowiedniej ilości czerwonych krwinek. Najczęstszą odmianą jest ta wywołana niedoborem żelaza. Warto jednak poznać jej rodzaje oraz dowiedzieć się, z jakich przyczyn powstają. Najczęściej jest skutkiem obfitych krwawień miesiączkowych, nieprawidłowej diety, chorób, w wyniku których pojawia się niedobór B12 i kwasy foliowego. Występuje pięć rodzajów niedokrwistości.
Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza
To najczęstszy rodzaj anemii. Żelazo, wchodzące w skład hemoglobiny, bardzo mocno wiąże się z anemią. Zwykle jednak, jej powstanie jest skutkiem nieprawidłowego dostarczania tego pierwiastka, utraty żelaza (na skutek krwawienia czy poronienia), czy też zaburzeń wchłaniania i przyswajania witamin ( co ma miejsce w chorobach układu pokarmowego).
Charakterystyczne objawy dla tego typu to:
- Pękanie kącików ust
- Pękanie i suchość skóry
- Kruchość
- Zaczerwienienie języka
- Wypadanie i łamanie włosów
Niedokrwistość aplastyczna
Tu anemia powiązana jest z chorobami szpiku kostnego. Zwykle objawia się krwawieniem z dziąseł, błon śluzowych czy jamy ustnej. Niekiedy towarzyszą jej również dreszcze, częstsze infekcje czy tez wysoka temperatura.
Niedokrwistość megaloblastyczna
Przyczyna tego rodzaju anemii jest brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego i witaminy B. Oba składniki odpowiadają za prawidłową syntezę DNA w ludzkim organizmie, są zatem bardzo istotne w procesach tworzenia komórek. Oprócz wszystkich wymienionych objawów powyżej, dochodzi do tego także brak apetytu, prowadzący do utraty wagi.
Niedokrwistość hemolityczna
Niedokrwistość hemolityczna wiąże się z zabijaniem krwinek czerwonych. Pojawia się na skutek nieprawidłowego przetoczenia krwi, zakażeń bakteryjnych czy też sztucznych zastawek serca. Podstawowymi objawami są zażółcenie gałek ocznych i powłok skórnych, jak również podwyższona temperatura czy ból w okolicy krzyżowo- lędźwiowej.
Niedokrwistość pokrwotoczna
Jak sama nazwa wskazuje, występowanie tego rodzaju anemii powiązane jest ze znaczna utrata krwi z organizmu, najczęściej spowodowaną krwotokiem albo bardzo obfitymi miesiączkami. Tu uzupełnienie niedoboru może mieć miejsce wyłącznie poprzez przeszczep szpiku kostnego.