Przewód pokarmowy jest miejscem, którego zadaniem jest przemieszczanie substancji odżywczych wraz z wodą ze środowiska zewnętrznego do poszczególnych komórek w organizmie. Jest to niezbędne dla zachowania równowagi i dobrego zdrowia. Na czym jednak dokładnie polega jego funkcjonowanie? Co dzieje się w naszym organizmie, gdy tego nie widzimy?
Misterna konstrukcja
Co tworzy układ pokarmowy? Gruczoły ślinowe, wątroba, trzustka oraz przewód pokarmowy.
Początkowym miejscem zbierania pokarmu jest oczywiście jama ustna. Tu bowiem każdy z nas rozdrabnia i przeżuwa jedzenie, które miesza się z wydzieliną z gruczołów śluzowych. Po obu stronach języka umieszczone są kubki smakowe, odpowiedziane za odczuwanie smaku danych potraw. One także decydują, czy dany posiłek nam smakuje, czy też nie. Po odpowiednim zwilżeniu śliną, pokarmy rozdrabniany jest na poszczególne kęsy i po przełknięciu trafia do przełyku, skąd przedostaje się do żołądka.
Co dzieje się w Twoim żołądku?
Jak zapewne wiadomo, żołądek jest workiem mięśniowym, który zbudowany został z najgrubszych ścian z całego układu pokarmowego. Jego podstawową a zarazem najważniejszą funkcja jest oczywiście gromadzenie całego pokarmu, oraz mieszanie go z odpowiednio wydzielanym sokiem żołądkowym. Warto jednak wiedzieć, że owa wydzielina ma odczyn kwaśny, a więc bakteriobójczy, przez co jeszcze przed przedostaniem się do kolejnych części układu, pożywienie jest odkażane.
… w Twoim jelicie cienkim?
Dzięki skurczom mięśni, pokarm, o którym mowa wyżej transportowany jest do jelita cienkiego. Ma ono około 3 metrów długości i 4 cm średnicy. Stanowi główną część układu pokarmowego. Tu następuje proces trawienia i wchłaniania treści pokarmowej. Początek tego jelita nazywa się dwunastnicą. Dodatkowo nie wolno zapominać o przewodach wątrobowych i trzustkowych, które dzięki odpowiednim enzymom i żółci, rozpoczynają trawienie. Następnie rozpoczyna się wchłanianie głównie mikroskładników pokarmowych ( a więc witamin i minerałów) do limfy i krwi. Co ciekawsze, odpowiednia i bardzo specyficzna budowa jelita cienkiego sprawia, że jego powierzchnia chłonna jest powiększona do nawet 200 m2.
… w Twoim jelicie grubym?
Ta część pokarmu, która w żaden sposób nie została rozłożona i wchłonięta, trafia do jelita grubego. To ponad 100 cm odcinek przewodu, odpowiedzialny za formowanie mas kałowych a następnie ich transport do odbytnicy. Tutaj także dochodzi do odzyskiwania wody i sodu, oraz niektórych, istotnych składników. W jelicie grubym znajdują się kultury bakterii, odpowiedzialne za częściowe trawienie resztek. To one syntezują witaminy B i K, dlatego też nie potrzeba ich przyswajać w pokarmie ( głownie mowa tu o witaminie K, wytwarzanej w odpowiedniej ilości). Na samym końcu, dzięki ruchom jelita grubego kał przedostaje się do odbytu, gdzie następuje jego wydalenie z organizmu.