Astma, inaczej dychawica, to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, głównie oskrzeli. Ma charakter nawrotowy, czyli następują po sobie okresy duszności napadowej, spowodowane niedrożnością dróg oddechowych oraz okresy pełnego zdrowia. Główne objawy astmy to kaszel, duszności, świszczący oddech, uczucie ciężkości w klatce piersiowej.
W okresie zaostrzenia choroby objawy mogą nasilić się do tego stopnia, że stają się zagrożeniem dla życia chorego. Astma stała się w dzisiejszych czasach poważnym problemem społecznym krajów wysoko rozwiniętych. Przyczyn tego należy szukać przede wszystkim w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Czynnikami wywołującymi chorobę są bowiem najczęściej alergeny. W otoczeniu człowieka jest ich niestety coraz więcej a odporność człowieka na nie coraz słabsza. W niektórych przypadkach choroba jest dziedziczna. Astmę wywołać mogą również częste infekcje dróg oddechowych lub długotrwały stres.
Choroba ta to jednak nie wyrok i da się z nią żyć. Niezmiernie ważna jest jednak odpowiednia diagnoza i leczenie oraz zdyscyplinowanie pacjenta. W przypadku astmy o podłożu alergicznym, najważniejszą kwestią jest unikanie czynnika wywołującego ataki choroby. W życiu codziennym nie zawsze jest to jednak możliwe. Wówczas niezbędne jest odpowiednie leczenie farmakologiczne. Należy przy tym pamiętać, że astmy nie da się wyleczyć. Można natomiast złagodzić i zminimalizować jej ataki.
Medycyna rozróżnia trzy poziomy kontroli rozwoju choroby. W pierwszym poziomie astma jest dobrze kontrolowana i jej objawy nie zakłócają codziennego życia pacjenta.
W drugim, objawy zakłócają codzienne czynności chorego i jego aktywność. Wówczas zachodzi konieczność zwiększenia dawek przyjmowanych leków. Poziom trzeci, to uporczywe ataki duszności i kaszlu, które wymagają pilnej konsultacji specjalisty. Odpowiedni schemat leczenia, zdrowy tryb życia pacjenta i jego samokontrola, pozwalają utrzymywać chorobę na poziomie pierwszym. Daje to choremu szansę na normalne życie.
Więcej na temat astmy przeczytasz na : http://www.odetchnijspokojnie.pl/
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.