Większość z nas uważa okulary słoneczne za symbol lata. Wiadomo: jest ciepło, świeci słońce – trzeba chronić skórę i oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Jednak nie powinniśmy o nich zapominać również zimą. Zwłaszcza powinni o nich pamiętać kierowcy.
Zimą przydają się najbardziej w czasie kiedy poranne i popołudniowe słońce jest tuż nad horyzontem, a jego promienie mogą oślepić kierującego pojazdem. Okuliści zgodnie twierdzą, że zimą oczy należy chronić bardziej niż latem. Zapominamy o tym, że zimą również grozi nam szkodliwe promieniowanie UV, które może poczynić większe szkody niż w okresie letnim.
W mroźny, słoneczny dzień śnieg odbija ok. 85% promieni UV. Mogą one uszkodzić nasz wzrok krótkotrwale (w ekstremalnych przypadkach na dłuższy czas), czego skutkiem może być uczucie pieczenia i łzawienie oczu. Promienie UVA mogą doprowadzić do takich chorób, jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, a w rezultacie do ślepoty. Nawet jeśli w danym momencie nie odczujemy żadnych skutków promieniowania, to w przyszłości mogą się onre pojawić.
Na pewno każdy kierowca jest świadomy, że refleksy świetlne oraz oślepiające promienie słoneczne mogą osłabić czujność i koncentrację prowadzącego. Nagłe oślepienia są często przyczyną wypadków drogowych, które mogą skończyć się tragicznie- utratą zdrowia lub życia. Źródłem takich niebezpiecznych refleksów jest np. mokra ulica w słoneczny dzień, odbicie słońca od szyb i karoserii innych pojazdów lub śniegu.
Żeby uniknąć wszystkich tych zagrożeń, zarówno związanych ze zdrowiem, jak i z kierowaniem pojazdu, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Są one ogólnodostępne poprzez sklepy internetowe, chociażby poprzez kosinski.tarnobrzeg.pl. Nie są to pierwsze lepsze okulary z odpustowego straganu. Takie okulary z różnego rodzaju budek, stoisk nie mają wystarczających zabezpieczeń. Nie wiemy jakiej są jakości i czy mają odpowiednie filtry.
Okuliści zaznaczają, że muszą to być okulary z filtrem chroniącym przed każdym rodzajem promieniowania, z odpowiednimi atestami. Takie najłatwiej znaleźć w znanych sklepach lub profesjonalnych salonach optycznych. Godny polecenia jest kosinski.tarnobrzeg.pl. Okulary słoneczne to coś na czym nie warto oszczędzać, a dobre okulary od optyka można kupić czasem już od 100 zł.
Wybierając okulary przeciwsłoneczne do prowadzenia samochodu należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Po pierwsze: powinny posiadać filtr polaryzacyjny. Polaryzacja neutralizuje odblaski światła od karoserii lub szyb innych pojazdów. Zwiększa również kontrast widzenia i podkreśla kolory, charakteryzuje się wyjątkową przejrzystością.
Po drugie: do jazdy w trudnych warunkach, np. deszczu lub mgle zalecane są okulary z powłoką blue bloker. Jest to selektywny filtr nieprzepuszczający promieni niebieskiego światła UV. Powoduje to rozjaśnienie obrazu i poprawę kontrastu widzenia. Nie osłabia ona jednak natężenia świateł pojazdów jadących z naprzeciwka.
Do jazdy w dzień warto wybierać soczewki w kolorach brązowym lub szarym z powłoką refleksyjną. Kolorowe soczewki (np. fioletowe, zielone, czerwone) nie są odpowiednie do dziennych warunków, ponieważ mogą zaburzać prawidłowe widzenie kolorów.
Zwróćmy również uwagę na przyciemnienie szkieł. Do jazdy samochodem najlepsze są te oznaczone filtrem nr 2 i3. Te z nr 4 mogą być zbyt ciemne do prowadzenia pojazdów. Warto wybrać również oprawki, które mają boczne osłonki, chroniące oczy przed światłem padającym z boku.
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.