Co warto wiedzieć o stanie zapalnym kości? To jednostka chorobowa, która wymaga natychmiastowego leczenia. Wszystko przez to, że brak podjęcia właściwych działań może prowadzić do rozprzestrzenienia się choroby na cały organizm, skutkując rozsianym zakażeniem bądź też posocznicą- mało znaną, ale bardzo śmiertelną dolegliwością.
Skąd biorą się bakterie w kości?
Sama kość jest trwałym materiałem, więc stosunkowo rzadko zdarzają się w niej procesy patologiczne. Oznacza to jednak to, że musi wystąpić określony czynnik, przez który pojawiają się w kościach bakterie. Najczęściej takimi przyczynami są urazy jak złamania (zwykle otwarte), które prowadzą do zakażenia bakteryjnego. Niekiedy specjaliści wymieniają ponadto zabiegi chirurgiczne czy też obecności obcych ciał wewnątrz organizmu (skutek źle przeprowadzonej operacji).
Metody diagnozowania
Obecnie istnieją dwa rodzaje zapalenia. Jedno dotyczy zmiany otwartej, drugie zmiany toczącej się w obrębie kości pod powłoką ciała. W pierwszym przypadku, gdy infekcja rozwija się wraz z otwartą raną, diagnostyka jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza, gdyż zwykle pacjent kierowany jest na odpowiedni zabieg chirurgiczny. Drugi przypadek jest trudniejszy do rozwiązania, gdyż lekarza zwykle szukają w pierwszej kolejności urazu dającego odpowiednie objawy w postaci obrzęku czy zaczerwienienia. To po zdjęciu rentgenowskim, można zauważyć naciek komórek zapalnych, bez widocznych oznak złamania kości.
Jak leczy się zapalenie kości?
Zapalenie kości leczy się przy pomocy silnych antybiotyków, podawanych najczęściej w postaci dożylnej. Aby mieć pewność, że antybiotyk odpowiednio zadziała, musi minąć określony czas (najczęściej sześć tygodni co najmniej). Gdy mamy do czynienia z ranami otwartymi, leczenie polega na zabiegu operacyjnym , mającym na celu wycięcie chorobowo zmienionego miejsca, a następnie pobraniu wycinka do dalszych badań.