Ideałem dla wielu ludzi są piękne, białe a przede wszystkim proste i równe zęby. Aby osiągnąć pożądany efekt nie wystarczy jednak sama pielęgnacja i higiena jamy ustnej. Niekiedy potrzebne jest wsparcie specjalistów, pozwalające na redukcję i zapobieganie występowania wad zgryzów.
Profilaktyczne badanie zgryzu
Profilaktyka powinna zacząć się dosyć wcześnie, ale nie ma sensu, przyprowadzać do ortodonty dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby. Na tym etapie nie ma bowiem sposobów, do zastosowania właściwej korekty zgryzu. Dlatego pierwsza wizyta zwykle ma miejsce między trzecim a szóstym rokiem życia pociechy, a więc wtedy, gdy rozpoczyna się już wymiana zębów na stałe.
Jeśli w tym czasie wada zgryzu nie jest obecna, kolejne spotkanie ze specjalistą powinno mieć miejsce między siódmym a dziewiątym rokiem życia. Wówczas to zwykle, dziecko ma już swoje stałe zęby. To najlepszy moment, kiedy można zastosować profilaktykę albo rozpocząć odpowiednie leczenie na bardzo wczesnym etapie.
Kolejnym ważnym okresem jest moment, gdy dziecko ma dziesięć do dwunastu lat. W tym czasie następuje drugi etap wymiany zębów na stale. W tym miejscu następuje wymiana siekaczy i trzonowców na zdecydowanie większe i twardsze zęby, gdzie bardzo często zdarza się, iż nie mają odpowiedniej ilości miejsca. To właśnie w tym okresie możliwe jest ujawnienie wad zgryzu.
Kiedy można podejrzewać wadę zgryzu?
Niekiedy nie warto czekać na wizytę kontrolną. Jeśli dziecko ma już zęby stałe, warto odwiedzić specjalistę, bowiem już na tym etapie jest możliwość pełnej korekty wady zgryzu, która może wcale nie być widoczna na pierwszy rzut oka. Oto sygnały, które mogą być doskonałym pretekstem:
- Zbyt późne wypadanie zębów mlecznych i pojawienie się zębów stałych.
- Częste oddychanie przez usta, ssanie palców, ogryzanie paznokci
- Próchnica zębów i zbyt wczesna utrata zębów mlecznych.
- Zbyt ciasne ułożenie zębów w szczęce.
- Asymetria twarzy.
Kiedy leczenie ortodontyczne jest konieczne?
- Gdy widzimy u nas samych albo u dziecka ewidentną wadę zgryzu jest to ostatni moment, w którym bezwzględnie należy udać się do ortodonty
- Gdy nasze dziecko zaczyna mieć problemy z mową a dodatkowo sepleni, wówczas także koniecznością jest porada specjalisty
- Gdy widoczna jest zbyt mała przestrzeń w żuchwie, które powoduje nasuwanie się zębów na siebie, czy też sytuacja odwrotna, kiedy to widoczne są szpary między zębami
- Niekiedy pojawia się sytuacja, w której człowiek ma problem z oddychaniem. Jest to związane z poważną wadą zgryzu, uniemożliwiającą dokładne zamknięcie ust.