Czerniak jest nieprzyjemna i groźną chorobą, gdyż zwykle nie daje objawów, które skłaniałyby nas do wizyty u dermatologa. Gdy już pojawia się jednak takie objawy, zwykle okazuje się, że choroba jest już w zaawansowanym stadium. Zmiany skórne, w przypadku nowotworu skóry rozwijają się zwykle bardzo dynamicznie, co powoduje, że zakażone komórki dają przerzuty w innych miejscach. Niestety czerniak jest bardzo niebezpieczny, gdyż ciężko się go leczy.
Rozwój zmiany nowotworowej
Na szczęście każdy nowotwór złośliwy posiada pewne, bardzo charakterystyczne cechy, pozwalające na wczesne wykrycie zagrożenia. Warto zatem zwracać uwagę na kształt wykwitów, gdyż czerniach objawia się bardzo asymetrycznym i nieregularnym kształtem, który na dodatek pozostaje nieustannie zmienny. Podstawa do niepokoju są wykwity zmieniające samoczynnie swoje barwy.
Sam rozwój czerniaka odbywa się na kilku płaszczyznach jednocześnie. Pierwszą grupę stanowią nowotwory szerzące się powierzchniowo, co stanowi większość znanych przypadków. Niekiedy nowotwór rozwija się na tle plamy soczewicowej, a więc płaskiej zmiany o brązowym kolorze i okrągłym kształcie, która jest w wyraźny sposób zarysowana na skórze.
Jeszcze innym przypadkiem jest czerniak guzkowy, stanowiący najgroźniejszą odmianą, gdyż charakteryzuje się bardzo wysoką umieralnością. Z kolei najrzadziej występującym rodzajem jest czerniak ze znamion błękitnych, o odmiennej, niebieskiej barwie.
Działania ochronne
Działania ochronne, jakie mogą być prowadzone w profilaktyce czerniaka to przede wszystkim wizyty u dermatologa, jak również unikanie nadmiernego słońca i stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza w sprawie przyjmowania niektórych leków.