Niezwykle istotną substancją w ludzkim organizmie jest żelazo. U dorosłego człowieka występuje od 3 do 5 jego gramów, z czego ¾ substancji znajduje się we krwi (jako hemoglobina) i w mięśniach (jako mioglobina). Żelazo jest także magazynowane przez organizm w szpiku, śledzionie czy wątrobie, a jego śladowe ilości odnaleźć można także w enzymach. Jeśli jesteśmy chorzy na anemię, koniecznością jest uzupełnienie jego braków, gdyż jak wiadomo, substancja jest wydalana z żółcią a także z moczem.
Żelazo
Żelazo jest więc niezbędne w procesach tworzenia hemoglobiny, mioglobiny czy też innych białek i enzymów. Nosi tlen z płuc do nerek, usprawniając jednocześnie pracę mózgu każdego z nas. Dzięki niemu możliwy jest wzrost i rozwój całego organizmu. Poprawia odporność oraz bierze udział w procesie tworzenia białych i czerwonych krwinek.
Źródła żelaza – produkty bogate w żelazo
Gdzie go szukać? Przede wszystkim występuje ono w produktach pochodzących od zwierząt, a więc w wątrobie, nerkach, żółtku jajka czy też wędzonej szynce. Aby uzupełnić jego braki można dodatkowo spożywać produkty roślinne, jak warzywa strączkowe, owoce i suszone grzyby, szpinak, natkę pietruszki czy brokuły. Jego śladowe ilości znajdują się również w owocach jak maliny, winogrona czy też porzeczki. Należy jednak pamiętać, że proces przyjmowania żelaza do organizmu jest hamowany przez takie napoje jak czerwone wino, kawa, herbata bądź kakao.
Niedobór żelaza i jego nadmiar
Niedobór żelaza może przytrafić się każdemu, choć szczególnie narażone są na niego dzieci, osoby starsze, otyłe notorycznie stosujące restrykcyjne diety czy też sportowcy, trenujący sporty wytrzymałościowe. Lekarza podkreślają, że żelazo jest potrzebne także kobietom miesiączkującym, w okresie menopauzy oraz tuż po porodzie. Niedobór tego składnika jest medycznie nazywany anemią. Może zagrażać rozwojowi dziecka w okresie płodowym i niemowlęcym. Z kolei nadmiar żelaza wiąże się z uszkodzeniem wątroby, bólami stawowymi, cukrzycą a nawet zaburzeniami rytmu serca.