Czerwone złoto – tak są potocznie nazywane buraki ćwikłowe. To swoistego rodzaju panaceum na współczesne choroby cywilizacyjne. Posiadają bowiem silne działanie oczyszczające, co obecnie jest niezwykle ważną i przydatną zdolnością.
Dopiero niedawno jednak, te warzywa stały się prawdziwym hitem dla dietetyków oraz fanów zdrowego odżywiania. Wystarczyło bowiem, że zainteresowali się nimi naukowcy, by w krótkim czasie zyskały prawdziwą popularność i sławę. Obecnie wiadomo już, że burak ćwikłowy działa energetyzująco a dodatkowo świetnie radzi sobie z oczyszczaniem zarówno jelit, jak i krwi. Warto jednak zacząć historię od początku.
Co stwierdzili naukowcy?
Już w 2009 roku naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić realne właściwości buraków ćwikłowych. Zgłosili do eksperymentu ośmiu mężczyzn, których poddali badaniom wysiłkowym i ciśnienia. Przez pierwszych sześć dni wypijali oni codziennie rano pół litra soku z buraków. W kolejnych sześciu dniach powtarzali czynność, tym razem z wykorzystaniem soku z czarnej porzeczki. Badania jednoznacznie potwierdziły, iż zdolności siłowe i wysiłkowe były zdecydowanie lepsze w pierwszych dniach, gdy w jadłospisie królował sok z buraka. Na podstawie powyższych analiz, świat doszedł do wniosku, że prezentowane warzywo wykazuje zdolności energetyzujące i poprawiające wydolność ludzkiego organizmu. Rezultatem były słowa, sugerujące, że lepszym rozwiązaniem jest wypicie naturalnego soku z buraka, niż chemicznego Red Bulla.
Co kryją w sobie ćwikłowe buraki?
Przede wszystkim to źródło witamin i minerałów. Znaleźć w nich można bowiem zarówno wapń, jak i żelazo, mangan, potas, kwas foliowy czy witaminy C, B1 i A. Oznacza to, że
Buraki przeciwdziałają występowaniu anemii a dodatkowo ją leczą- wszystko za sprawą kobaltu obecnego w procesie wytwarzania czerwonych krwinek
Dodatkowo warzywo te obniża ciśnienie
Ponadto zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych, wzmacniając jednocześnie system immunologiczny człowieka.
Są rozwiązaniem poprawiającym kondycję włosów i paznokci.
Oczyszczające właściwości buraków
Sok z buraków działa oczyszczająco, bowiem skutecznie wypłukuje toksyny i zdecydowanie ułatwia oczyszczanie organizmu. Pozbawia go bowiem obecności mocznika, blokując jednocześnie zdolność przylegania drobnoustrojów do tkanek. Ponadto regularnie spożywane buraki ćwikłowe wpływają na usprawnienie pracy jelit oraz procesów wydalniczych organizmu. To, co ważne to fakt, że warzywo to wpływa również dobroczynnie na wątrobę i jej funkcjonowanie.
Nie dla wszystkich
Jak w przypadku każdego produktu, tak i buraków nie powinni spożywać w nadmiernej ilości diabetycy. Pod wpływem ich działania może dochodzić bowiem do nadmiernego wzrostu poziomu cukru we krwi. Obecność dużej ilości szczawianów z kolei zaostrza przebieg reumatyzmu i kamicy nerkowej.
Jak jeść buraki?
Właściwie buraki można przyjmować pod każdą postacią, jednak należy unikać ich przetwarzania. I tak sok z kartonu będzie dla nas małym pocieszeniem, za to ten naturalnie wyciśnięty, przyniesie wiele korzyści dla naszego organizmu.