Zwykle rozpoznanie atopowego zapalenia skóry jest łatwizną, gdyż charakteryzuje się kilkoma objawami i typowym, dla tego schorzenia wywiadem. Niestety, jeśli dojdzie do zakażenia, albo nakładania się na siebie różnych objawów, rozpoznanie może być błędne i sugerować inną chorobę. Z czym można je pomylić?
Łuszczyca
Łuszczyca, podobnie jak atopowe zapalenie, również dotyczy stanu zapalnego skóry. Polega na nagromadzeniu się i złuszczaniu naskórka. Niekiedy można ją więc pomylić z wcześniej wspomnianym schorzeniem. W przypadku łuszczycy objawy nasilają się w okolicy zgięć kończyn, a w przypadku atopowego zapalenia na twarzy, tułowi i nadgarstkach.
Inną różnicą są subiektywne odczucia pacjentów zmagających się z tymi chorobami. W przypadku łuszczycy klasyczne swędzenie nie występuje, jednak samo schodzenie skóry może dawać podobne wrażenie. Z kolei w sytuacji atopowego zapalenia skóry, dolegliwość ta jest wyraźnie odczuwalna i denerwująca. Dodatkowo schorzenie to rozpoczyna się zdecydowanie wcześniej niż łuszczyca (zwykle w okresie dziecięcym), z kolei druga choroba diagnozowana jest u dorosłych pacjentów około pięćdziesiątego roku życia.
Choroby zakaźne skóry
Niekiedy zdarza się, że nad każenia grzybiczne czy też bakteryjne zmieniają i tuszują podstawową chorobę, którą nie jest atopowe zapalenie skóry. I choć nie jest to błędne diagnozowanie, należy najpierw wyleczyć powstałe zakażenia.
Alergie skórne
Alergie skórne potrafią też być bardzo poważne, tym bardziej, że właściwie każda z nich swoim wyglądem może przypominać atopowe zapalenie skóry. Zaczerwienienia, obrzęki czy schodzący naskórek nie są objawami charakterystycznymi dla jednej choroby. Warto jednak uwzględniać fakt, że alergie skórne występują głownie w miejscu kontaktu z alergenem, zaś atopowe zapalenie skóry nie istnieje ograniczenie lokalizacji.