Zbliżający się termin porodu bywa dla wielu kobiet powodem do zdenerwowania. Czas jednak płynie nieubłaganie, a rozwijające się w łonie dziecko będzie chciało w końcu wyjść na świat. Istnieją pewne oznaki, które pomagają przewidzieć czas, w którym zbliża się moment rozwiązania ciąży. Warto mieć świadomość, jakie to objawy i co powinno zwrócić uwagę przyszłej mamy.
Kilkanaście dni przed porodem
Pierwsze oznaki zbliżającego się rozwiązania mogą pojawić się już 2-3 tygodnie przed datą wyznaczoną przez lekarza lub wynikającą z samodzielnych obliczeń. Jest to związane z biologią ciąży oraz fizjologią narządu rodnego, który musi przygotować się do ważnego wydarzenia zarówno w życiu mamy, jak i młodego człowieka.
Najczęściej zauważalnym przez kobietę objawem jest obniżenie się dna macicy, a razem z nią – całego brzucha. Dzieje się tak na skutek przygotowania dziecka do prawidłowej pozycji do porodu – najczęściej dziecko ustawia się główką do płaszczyzny wychodu macicy. Kobieta może przez to odczuwać częstsze parcie na mocz i stolec.
Kolejnym elementem zwracającym uwagę przyszłych matek powinna się stać zmiana konsystencji, zabarwienia i wyglądu śluzu wydobywającego się z pochwy, co staje się widoczne podczas oddawania moczu lub wykonywania czynności higienicznych. Śluz może stać się galaretowaty, śliski, z małą tendencją do rozciągania się.
Czasami u kobiet może dojść do wystąpienia czynności skurczowej macicy. Są to jednorazowe skurcze i nie powinny wzbudzać niepokoju. U niektórych pań są jednak na tyle intensywne i bolesne, że bywają powodem przedwczesnego zgłaszania się do szpitala. Zasadnicza większość kobiet raczej w ogóle ich nie odczuwa.
Kilka godzin przed porodem
Najbardziej spektakularnym objawem porodu jest odejście wód płodowych. Odbywa się ono w akompaniamencie pierwszych, nieregularnych, ale bardzo bolesnych skurczów macicy. Niekiedy może ono przypominać mimowolne oddanie moczu, a ich ilość jest indywidualna dla każdej kobiety. Stanowi to jednak jednoznaczny sygnał, że należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala, ponieważ rozpoczyna się akcja porodowa.
Innymi, mniej specyficznymi objawami rozpoczynającego się porodu są dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, nudności i wymioty). Może pojawiać się również ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa oraz uczucie zaniepokojenia i rozdrażnienia, które zazwyczaj nie ma związku z rozwijającymi się objawami.