Największym problemem wśród osób stosujących restrykcyjne diety, bez wątpienia jest- głód. Niektóre osoby narzekają, że podczas odchudzania tracą siły, energię, czy też mają problemy z koncentracją. Wszystko sprowadza się do tego, że w takich sytuacjach naszym tematem przewodnim jest jedzenie. To bardzo niekorzystny moment, który w ogóle nie powinien mieć miejsca.
Jak powinno wyglądać odchudzanie?
Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, że odchudzanie to nie katorga i głodówka. Dobry dietetyk komponuje w ten sposób dietę, aby poszczególne porcje posiłków były odpowiednie pod względem objętościowym, zawierając jednocześnie niewielką wartość energetyczną. Dobrze zatem pamiętać, że substancją hamującą głód, jest błonnik pokarmowy.
Apetyt maleje w miarę błonnika
Czym on właściwie jest? To cała grupa różnorodnych substancji pochodzenia roślinnego. Ich główną zaletą jest oczywiście odporność na działanie enzymów, usytuowanych w obrębie przewodu pokarmowego. Co to w praktyce oznacza? Tylko, albo aż to, że błonnik w żaden sposób nie jest trawiony i nie przedostaje się do ludzkiej krwi. Przechodzi wraz z resztkami pożywienia przez układ pokarmowy a następnie jest wraz z nimi wydalany z organizmu.
Chudnij z błonnikiem
Prawdą jest fakt, że w ostatnich latach specjaliści i lekarze coraz częściej wspominają o błonniku. Pozwala on bowiem wyleczyć zaparcia, umożliwia regulacje wypróżnień oraz właściwą detoksykacje organizmu. Mało jednak kto wie, że błonnik pokarmowy doskonale sprawdza się w procesie odchudzania.
Błonnika na pęczki
Błonnik zwany także włóknem pokarmowym posiada najważniejszą zdolność- pęcznieje pod wpływem wody. Tak więc, jeśli trafia do organizmu wraz pożywieniem, zwiększa znacznie swoja objętość. Wówczas odczuwamy uczucie sytości, przez co możemy jeść mniejsze ilości pożywienia. Warto więc w swoim jadłospisie uwzględnić pokarmy o jego wysokiej zawartości. Popijanie posiłków duża ilością wody powoduje, że już po 15 minutach od posiłku, jesteśmy najedzeni.
Jak wykorzystują efekt błonnika?
Zdolności błonnika są wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne, które co i rusz, wprowadzają na rynek nowe suplementy diety. Najczęściej występują one w postaci proszku bądź koktajlu, który należy spożyć na ok. pół godziny, przed planowanym posiłkiem.
Proste zasady, które zmienią Twoje odchudzanie!
Jednak, czy warto stosować drogie suplementy, gdy dookoła znajduje się zdrowa żywność, zawierająca w sobie duże zawartości błonnika? Zamiast klasycznego chleba postaw na pieczywo pełnoziarniste, makarony, grube kasze i brązowy ryż. Sięgaj częściej po warzywa i owoce- nie bój się ich, one naprawdę potrafią pomóc. Wypijaj codziennie ok. 3 litrów płynów- niech będzie to w większości woda i soki owocowe. To prozaiczne rozwiązania, pozwalające zdziałać wiele.