Coraz częściej w literaturze naukowej pojawiają się sformułowania, pozwalające traktować kofeinę, jako składnik pokarmowy, a nie jak wcześniej, toksynę pochodzenia roślinnego. Jakie właściwości ma kofeina i czy może nam pomóc w odchudzaniu?
Wpływ kofeiny na organizm
Organizm człowieka nie wytwarza samodzielnie kofeiny. Pobiera ją wraz z pożywieniem, podobnie jak to jest z niektórymi witaminami – nie produkowanymi przez organizm. W odróżnieniu od klasycznych witamin, kofeina nie jest niezbędna do życia, jednak pomaga nam ona do zachowania wysokiego komfortu egzystencji.
Kofeina pomocna w spalaniu tłuszczu?
Spożycie kofeiny zwiększa ogólną sprawność organizmu średnio o ok. 15 proc. Obserwacje te dotyczą szczególnie sprawności fizycznej oraz intelektualnej. Kofeina była obiektem wielu badań, które dosyć istotnie świadczą o wpływie kofeiny na gospodarkę energetyczną organizmu. Wynika z nich jednoznacznie, że kofeina sprzyja redukcji tłuszczu zapasowego. Oddziałuje zarówno bezpośrednio na komórki tłuszczowe, jak też za pośrednictwem hormonów. Z jednej strony wzmaga syntezę, a drugiej hamuje rozpad, przekaźnika wewnątrzkomórkowego cAMP, który w komórkach tłuszczowych stymuluje katabolizm tłuszczów, zaś w mięśniowych anabolizm białek.
Ponadto, kofeina potęguje i wydłuża aktywność hormonów degradujących tłuszcz zapasowy m.in. ipotropiny, tyreotropiny, melanotropiny, kortykotropiny, wazopresyny, adrenaliny, noradrenaliny i glukagonu. Stymuluje również syntezę tego typu hormonów np. tyroksyny, somatotropiny, testosteronu.
Kofeina w profilaktyce nowotworowej a gospodarka tłuszczowa
Bardzo ciekawe jest również to, że kilka badań potwierdziło prewencyjne właściwości kofeiny, chroniące przed rozwojem nowotworów. Dawniej uznawana za szkodliwy związek, zaczęła być postrzegana, jako przydatna w profilaktyce nowotworowej. Publikacje naukowców sugerują, że przeciwnowotworowa aktywność kofeiny związana jest przede wszystkim z jej wpływem na gospodarkę tłuszczową. Dowiedziono bowiem, że istnieje zależność pomiędzy nadmiernym spożyciem tłuszczu i nadwagą, a zapadalnością na nowotwory.
Wszystko w umiarze
Jeśli potrafisz bezpiecznie korzystać z kofeiny i nie nadużywasz jej, może pomóc Ci ona w utracie tłuszczu. Pamiętaj jednak o zasadzie, która mówi, że co za dużo, to niezdrowo.