czyli cała prawda o polepszaczach smaku.
Każdy z nas ma takie produkty, potrawy, którym wprost nie może się oprzeć. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że ten nieodparty smak możemy zawdzięczać dodatkom smakowo-zapachowym. Często są to substancje chemiczne, które wzmacniają, modyfikują smak i zapach.
Istnieją trzy rodzaje substancji smakowo-zapachowych: naturalne, o aromacie identycznym z naturalnym i substancje syntetyczne.
Substancje naturalne pozyskiwane są z roślin lub materiałów pochodzenia zwierzęcego np. wanilia otrzymywana jest z lasek wanilii.
Substancje o aromacie identycznym z naturalnym tworzone są w specjalistycznych laboratoriach gdzie analizuje się cząsteczki aromatów naturalnych, a następnie wiernie je odtwarza.
Barwniki i aromaty syntetyczne powstają w oparciu o cząsteczki naturalne, które są modyfikowane by jeszcze bardziej wzmocnić smak i zapach. Niestety jest to bardzo liczna grupa, coraz częściej stosowana ze względu na niską cenę produkcji.
Najbardziej znanym „polepszaczem” smaku jest glutaminian sodu, które kryje się pod symbolemE621. Dodawany jest do większości produktów spożywczych m.in. potraw mięsnych, konserw, koncentratów zup i sosów. Glutaminian sodu może być szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. W niekontrolowany sposób pobudza zmysł smaku, wydzielanie śliny a co za tym idzie zwiększa apetyt. Zawiera sód, który zatrzymuje wodę , podwyższa ciśnienie krwi i uszkadza nerki. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, przez co może podrażniać śluzówkę żołądka. Uzależnia nasze zmysły od wzmocnionego smaku potraw.
Przeprowadzone dotąd badania nie potwierdziły jednoznacznie, że glutaminian sodu stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego cały czas wykorzystuje się ten jak i inne polepszacze. Zdecydowanie jednak nasz jadłospis powinien zawierać jak najmniej produktów nieprzetworzonych oraz substancji dodatkowych.
Zobacz co kryje się pod najczęściej używanymi symbolami E:
E102, E110, E122, E123, E124, E180
UNIKAJ PRODUKTÓW Z NASTĘPUJĄCYMI SYMBOLAMI E:
E620, E621, E622, E623, E624, E625
E625- diglutaminian magnezu, działanie takie jak kwas glutaminowy
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.