Kwaśne deszcze, czyli jak opady atmosferyczne wpływają na planetę.
Podczas spalania się ropy naftowej i węgla wydobywają i wydzielają się gazy, przede wszystkim tlenek azotu i dwutlenek siarki. Związki są na bieżąco emitowane do atmosfery w postaci dymów i dalej rozprzestrzeniają się unoszone ruchem wiatrów, a w kroplach deszczu łączą się z wodą i tworzą groźne kwasy.
Te powstałe związki, które wraz z opadami docierają do powierzchni ziemi, niszcząco wpływają na glebę i dostają się do zbiorników wodnych. Kwaśne deszcze mają również niszczący wpływ np. na budowle. Często mieszkańcy dużych miast dostrzegają uszczerbki w kamiennych budowlach, często jest to skutkiem właśnie opadów atmosferycznych o odczynie kwaśnym. Kwaśne deszcze wpływają także bezpośrednio na roślinność. Zagrażają drzewom, przede wszystkim cierpią na tym gęste lasy, gdzie kwaśne deszcze padają często.
Drzewa są tak zniszczone i chore, że ciężko nawet długimi zabiegami pielęgnacyjnymi ekologów, nie można przywrócić ich pierwotnego stanu. Niszczący wpływ tych dreszczów można również zaobserwować w wielkich zbiornikach wodnych. Cierpią na tym przede wszystkim zwierzęta, które poją się taką niefiltrowaną wodą z rzek czy jezior. Na szczęście w Polsce nie odnotowuje się wielkich szkód wywołanych przez kwaśne deszcze, jednak przy tak zautomatyzowanym trybie życie, pozostaje to tylko kwestią czasu.