Zastanawiacie się pewnie nad tym, że w dziedzinie miodów niczego nowego wymyślić po prostu nie można. Miód jest miodem – gęsty, lepki – o specyficznym, słodkim smaku , zawierający szereg drogocennych składników dla naszego organizmu. Ostatnio jednak w branży miodowej można znaleźć wiele produktów pochodzenia pszczelego, które w różnorodny sposób pomogą nam zadbać o zdrowie i samopoczucie, wspierając odżywczymi składnikami nasze ciało i umysł.
Zacznę od miodów Manuka – które są powszechnie dostępne np. na terenie Nowej Zelandii. Jeśli jednak nie zamierzamy wybierać się na koniec świata w celu spróbowania tego specjału, znajdziemy takowe miody w ofercie naszych rodzimych producentów. Miody Manuka z faktorem UMF, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom antybakteryjnym, posiadają znakomite efekty terapeutyczne. Działanie miodu jest najbardziej widoczne w momencie dochodzenia do różnego rodzaju zakażeń. Antybakteryjny czynnik UMF usuwa bakterie ze zmienionego chorobowo miejsca, ponieważ miody Manuka możemy używać zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Miody te, produkowane oczywiście przez pszczoły z nektaru kwiatowego, mają charakterystyczny, bardziej intensywny smak.
Drugi produkt jest w Polsce bardziej znany, ale również warty zwrócenia naszej cennej uwagi. Propolis – czyli kit pszczeli – służy pszczołom do uszczelniania ula, przy okazji zabezpiecza je przed chorobami. Jednakże nie tylko one mogą korzystać ze wspaniałych właściwości propolisu. Można go zakupić u dobrego producenta miodów, by samemu przekonać się o jego leczniczym działaniu. Masa ta, niszczy i blokuje wszelkie drobnoustroje, grzyby i bakterie, a nawet jak podaje producent – wirusy i pierwotniaki. Co ciekawe, możemy skorzystać z właściwości kitu pszczelego nawet w walce z nowotworami! Hamuje on wzrost komórek rakowych – szczególnie szyjki macicy, piersi, wątroby, czerniaka złośliwego i wielu innych. Poza tym, jeśli cierpimy na nadciśnienie tętnicze, choroby żołądkowe – propolis również posłuży nam pomocą.
Kwiaty wytwarzają pyłki, które zbierają pszczoły – wiemy o tym wszyscy, jednak dlaczego wspominam o tym w tym miejscu? Dlatego, że my również możemy spróbować pyłku kwiatowego, który posiada wiele właściwości odżywczych i terapeutycznych wynikających z bogatego składu chemicznego, zawierającego ponad 250 związków chemicznych. W pyłku kwiatowym znaleziono całą gamę witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Pyłek stanowi cenną odżywkę dla naszego ciała, uzupełniając potrzebne nam składniki. Wzmacnia również apetyt i reguluje przemianę materii, doprowadzając do zmniejszenia się wagi, zwłaszcza u osób z problemem nadwagi. Wzmacnia organizm i działa antyanemicznie, zwiększając poziom żelaza we krwi. Jeśli jesteśmy nerwowi, co jest dość częstym problemem wynikającym z szybszego niż kiedyś tempa życia, pyłek kwiatowy będzie naturalną pomocą w uspokojeniu naszych skołatanych nerwów.
Nie odchodząc zbytnio od tematu pyłków, natrafiamy na coś nazwanego pierzgą pszczelą. Jest to również rodzaj pyłku kwiatowego zebranego przez pszczoły, ale zmieszanego z miodem i wydzieliną gruczołów ślinowych pszczół, złożonego w komórkach plastra i poddanego w późniejszym etapie fermentacji mlekowej. Sprawa wyglądająca dosyć skomplikowanie – dla nas istotne jest to, że ta wyjątkowa forma pyłku jest bardziej wartościowa i posiada jeszcze bogatszy skład i łatwiejszą przyswajalność. Wskazaniami do używania pierzgi pszczelej są choroby układu nerwowego, cukrzyca oraz inne popularne choroby cywilizacyjne. Jeśli jesteśmy świeżo po przebytej chorobie lub po zabiegach operacyjnych, możemy szybciej wrócić do zdrowia dzięki zastosowaniu tego preparatu.
Uzupełniając ciekawostki „miodowe” nie możemy zapomnieć o mleczku pszczelim, które jest jasną, gęstą substancją o lekko kwaśnym smaku, która wydziela się ze ślinianek pszczół robotnic. Mleczko, podobnie jak pozostałe produkty pszczele, wykazuje właściwości odżywcze i antybakteryjne. Jest skarbnicą witamin i makro- oraz mikroelementów wspomagających siły witalne organizmu. Produkt wykazuje działanie wzmacniające, usuwa zmęczenie po długotrwałym wysiłku fizycznym i psychicznych, podwyższając efektywność naszej pracy. Zadziała również dobrze na nasze samopoczucie i koncentrację uwagi. Mleczko pszczele znajduje również miejsce w leczeniu schorzeń sercowych oraz stanów zapalnych wielu narządów wewnętrznych. Osoby chore na cukrzycę mogą pomóc sobie w obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Osobom w wieku podeszłym, mleczko pomoże poprawić pogarszające się z każdym rokiem wzrok i pamięć.
Jak widać nie tylko miód pomaga wzmocnić nasz organizm, jego bracia i siostry – czyli produkty pochodne, również mają dobroczynny wpływ – działając niekiedy uzupełniająco do tradycyjnego miodu. Żyjemy w takich czasach, gdzie wszystko jest łatwo dostępne – co nie oznacza wcale, że dobre i zdrowe dla nas. Warto zainteresować się zastosowaniem produktów pszczelich, które na pewno zaskoczą nas swoim smakiem, jak również pomogą zadbać o zdrowie, które już raz stracone ciężko odzyskać. Choroby cywilizacyjne są dla nas przykrą codziennością, możemy jednak z nimi walczyć stosując szeroki system naturalnego zapobiegania – poprzez spożywanie zdrowych i naturalnych produktów pszczelich, wśród których możliwości z pewnością nie zabraknie.
Produkty uwzględnione w artykule pochodzą z katalogu produktów pszczelich Gospodarstwa Pasiecznego Łysoń, które jest firmą rodzinną z wieloletnim doświadczeniem w branży pszczelarskiej. Aby zapoznać się z pełną ofertą produktów należy wejść na stronę http://www.lyson.com.pl l
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Łysoń.