Czerniak jest poważnym nowotworem skóry, który choć jest groźny, często nie wzbudza w nas absolutnie żadnych reakcji obronnych. Zmiany skórne pojawiają się na tyle często, że większość z nich jest dla nas totalnie naturalną i nieszkodliwą rzeczą. Tym czasem to właśnie niektóre z nich, mogą przyczynić się do utraty zdrowia lub życia. Oglądajmy zatem nasze ciała, a w przypadku zmian powyżej 5 mm o ciemnym, prawie czarnym zabarwieniu, konsultujmy się z dermatologiem.
Jak dzielimy czerniaki?
Czerniak, jak większość chorób ma swoje odmiany. Ich typy rozróżnia się głównie poprzez lokalizację zmian oraz ich wygląd zewnętrzny. Najczęściej spotkać można czerniaka szerzącego się powierzchniowo, dotyczy on bowiem blisko 70 procent wszystkich przypadków. Pojawia się zwykle na skórze odsłoniętej i wygląda jak nierównomiernie rozmieszczone plamy o nieregularnym kształcie i nieostrych rysach.
Innym rodzajem jest czerniak guzkowaty, który dotyka od 10 do 30 procent wszystkich pacjentów chorujących na nowotwór skóry. To chyba najbardziej złośliwa odmiana, bowiem przerzuty pojawiają się w bardzo krótkim czasie i nie dają optymistycznych rokowań medycznych. Może on występować zarówno w obrębie istniejących już przebarwień, jak i na całkowicie zdrowej skórze.
Jeszcze inną odmianą jest czerniak, który wywodzi się z tzw. plam soczewicowatych (LMM), stanowiący zaledwie od 5 do 20 procent wszystkich zachorowań. Najrzadszym nowotworem jest ten występujący w postaci niebieskich plam na skórze.
Skala Clarka
W medycynie istnieje ponadto podział czerniaka ze względu na stopień zaawansowania choroby. Tu stosuje się pięciostopniową skalę Clarka. Podział ten rozróżnia się na podstawie głębokości naciekania nowotworu w skórze.