Ameryka Północna domem świerka sitkajskiego.
Świerk sitkajski w stanie naturalnym występuje wyłącznie na północnym wybrzeży Ameryki Północnej i jest gatunkiem endemicznym. Do Europy i Polski został sprowadzony, jako jeden z elementów lasów mieszanych oraz ogrodów.
Tak jak większość świerków należących do rodziny sosnowatych jest drzewem ozdobnym, które doskonale nadają się do ogrodów i parków miejskich. Najznakomitsze okazy tych drzew osiągają nawet do osiemdziesięciu metrów wysokości, lecz najczęściej spotyka się sześćdziesięciometrowe okazy. Igły świerka sitkajskiego są krótkie i błyszczące i dwukolorowe- od spodu srebrzystoszare, a od góry zielone. Kora pokrywająca pień jest bardzo cienka i szara i podlega okresowym złuszczeniom. Drzewo jest jednopienne.
Od innych gatunków świerków odróżniają go kwiaty- kwiaty męskie maja barwę czerwona i są zebrane w kwiatostany zlokalizowane na szczytach młodych pędów. Żeńskie szyszki są koloru jasnozielonego, a owoce mają postać brązowych szyszek zawierających liczne nasiona. Jest niezwykle cenionym gatunkiem świerka ze względu na dobrej jakości drewno. Jest także najszybciej rosnącym gatunkiem ze wszystkich świerków.