O udarze mózgu słyszy się dość często, zwłaszcza w okresie letnim. W dyskusjach na temat tej przypadłości zwraca się przede wszystkim uwagę na kwestię aktywności fizycznej, której brak odgrywa w procesie chorobotwórczym bardzo istotną rolę. Czy ruch jest dobrym środkiem profilaktycznym przeciwko udarowi mózgu? Jak rozpoznać stan zagrożenia?
Czym jest udar mózgu?
Udar mózgu to gwałtowne i narastające schorzenie, które objawia się tzw. ogniskowym zaburzeniem funkcji mózgu. Są one spowodowane niedostatecznym ukrwieniem tkanki nerwowej. Do niedawna uważano, że udar mózgu jest chorobą ludzi starych. Ostatnimi czasy można jednak zauważyć, że coraz większa liczba osób zapadających na tą chorobę to osoby młode, w sile wieku, często aktywne zawodowo. Zwiększone ryzyko zachorowania jest wynikiem przepracowania, przemęczenia oraz nieregularnego trybu życia. Umieralność wynikająca z udaru mózgu w naszym kraju wciąż jest bardzo wysoka i oscyluje w granicach 40% przypadków. Pokazuje to, że warto podjąć publiczną dyskusję na temat przyczyn i sposobów zapobiegania temu schorzeniu.
Dlaczego ćwiczenia?
Ćwiczenia fizyczne to remedium niemal na każdą chorobę, również udar mózgu. Badania naukowe wykazują, że u osób, które prowadzą regularny tryb życia i podejmują aktywność fizyczną, ryzyko zachorowania spada nawet o 20% – warto jednak pamiętać, że badania były prowadzone w kilkuletniej perspektywie, z obserwacją pacjentów przez 5-6 lat. Udział w zajęciach, wycieczki, biegi i ćwiczenia to przede wszystkim niższe ciśnienie krwi. Dzięki temu wzrasta nasza szansa na uniknięcie takich chorób jak nadciśnienie czy miażdżyca, które wpływają na pojawienie się udaru. Poza tym, treningi pomagają również walczyć z cholesterolem, obniżając zawartość we krwi jego „złej” frakcji. Inną zaletą regularnych ćwiczeń jest stopniowe zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę, co z kolei poprawia tolerancję glukozy i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Jak ćwiczyć?
Intensywność i częstość treningów powinna być ściśle dopasowana do możliwości fizycznych danej osoby oraz jej potrzeb. Powinno się jednak ćwiczyć co najmniej trzykrotnie w ciągu tygodnia. Długość cyklu musi wynosić przynajmniej 30 minut – dopiero po tym czasie, energia potrzebna do ćwiczeń jest pozyskiwana z zapasów tłuszczowych. Doskonałym pomysłem na trening są m.in. tańce, basen, jogging, jazda na rowerze lub bardzo popularny ostatnimi czasy, nordic walking.