Udar niedokrwienny mózgu stanowi 85% wszystkich udarów. Jest on spowodowany zwężeniem lub zamknięciem światła naczynia, które doprowadza krew do poszczególnych obszarów mózgu. Można stwierdzić, więc, że jest to jedna z najpowszechniejszych chorób neurologicznych i dopada ludzi w każdym wieku. Poniżej zostaną zaprezentowane główne przyczyny zapadalności na udar mózgu, a także wskażemy grupy osób, które są szczególnie narażone na zachorowanie.
Przyczyny zachorowań
Niedokrwienny udar mózgu jest spowodowany niedrożnością naczyń mózgowych. Na jej powstanie mają wpływ pojawiające się zatory skrzepowe, zmiany miażdżycowe, bądź też nagłe stany zapalne. Do pomniejszych przyczyn zachorowań należy zaliczyć krwawienie naczyniowe bądź też krwotoki podoponowe. Krwotoki mogą być wywołane urazem głowy lub wstrząśnieniem mózgu.
Warto mieć świadomość, że powstawanie zakrzepów jest ściśle związane z występowaniem u chorych miażdżycy. Dodatkowo, wpływ na ich pojawienie się mają również (chociaż w mniejszym stopniu) nadciśnienie tętniczy, choroby zapalne naczyń czy zaburzenia krzepnięcia.
Powstawanie zatorów mózgowych może być spowodowane wadami serca. Zaliczyć do nich można wady zastawek, ostrego zawału serca czy zaburzeń pracy serca. Poza tym, jego pojawienie się może być również efektem istnienia skrzeplin czy zatorów o charakterze gazowym lub tłuszczowym. Istotne staje się również to, że zatory mogą przybierać trzy postaci: kardiogenne, wewnątrztętnicze i paradoksalne.
W związku z tym, niezwykle istotne staje się konsultowanie ze specjalistami wszystkich urazów głowy. Nawet, jeśli po zdarzeniu nie odczuwamy żadnych dolegliwości, nie znaczy to, że w naszym organizmie nie pojawiły się groźne zmiany, które dadzą o sobie znać dopiero po kilku miesiącach czy latach.
Przyczyny powiązane
Ryzyko pojawienia się udaru niedokrwiennego staje się szczególnie wysokie w przypadku osób, które prowadzą niezdrowy i nieregularny tryb życia, a także lekceważą pierwsze zmiany chorobowe. Szczególnie groźne staje się w tym przypadku nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków. Nieleczone choroby tętnicze są bowiem jedną z głównych przyczyn zapadalności na udary niedokrwienne i znacznie skracają życie.
Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększonej liczby zachorowań jest także nieracjonalna dieta, w której podstawowymi składnikami odżywczymi są tłuszcze. Spożywanie ich dużych ilości prowadzi do zmian miażdżycowych i odkładania się złogów cholesterolu. Lekarze zachęcają, aby zbilansować dietę, regularnie poddawać się badaniom i dbać o codzienną aktywność fizyczną. Wiadomo bowiem, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a profilaktyka pozwala na wyeliminowanie czynników ryzyka i pozwala cieszyć się długim życiem.