Już jakiś czas temu udowodniono, że błonnik działa wielokierunkowo na organizm. Poprawia metabolizm oraz sprawia, że cały nasz układ pokarmowy działa zdecydowanie lepiej.
W czym tkwi tajemnica błonnika?
Należy pamiętać, że błonnik jest składnikiem pokarmowym, co oznacza, że nie posiada żadnych właściwości odżywczych. To zdecydowanie szersze pojęcie, które koncentruje się na wszystkich grupach chemicznych, wchodzących w skład pożywienia. Z kolei składniki odżywcze charakteryzują się tym, iż zostają wchłanianie i wykorzystywane przez organizm.
Składnik nieodżywczy? Analogicznie odnosi się on przede wszystkim do związków szkodliwych czy też dodatków zapachowo-smakowych, jak również substancji o charakterze antyodżywczym. Skoro więc błonnik zalicza się do takich form, dlaczego wciąż polecany jest przez specjalistów?
Magiczne sztuczki błonnika
Wiele osób uważa, że błonnik jest magiczny. Jest w tym trochę prawdy. Jego działanie rozpoczyna się jeszcze w jamie ustnej, gdzie stymuluje on ruchy żucia i wydzielanie śliny. Następnie, wraz z każdym kęsem przedostaje się on do żołądka, gdzie zaczyna prawdziwie działać. Na czym polega jego „magiczne działanie”? Błonnik pokarmowy, jak zapewne wiadomo, pęcznieje pod wpływem wody. Dzięki takim zdolnościom, wypełnia żołądek, hamując nasz głód. To przede wszystkim z tego powodu dietetycy zalecają diety wysokobłonnikowe. Możemy jeść mniej, a przy tym nie myśleć o pożywieniu.
Jak w zegarku!
Mało kto zastanawia się, nad innymi zdolnościami opisywanego składnika. Tym czasem, doskonale chłonie kwaśną treść żołądkową, przez co doskonale radzi sobie ze zgagą i nadkwasotą.
W jelitach z kolei dochodzi do wchłaniania pokarmów i ich trawienia. Włókno pokarmowe ( a więc błonnik) podrażnia ścianki jelit, poprawiając jednocześnie ich ukrwienie, czy też pobudzając ruchy perystaltyczne. W ten sposób eliminowane są zaparcia, a resztki pożywienia swobodnie przemieszczają się wzdłuż przewodu pokarmowego, aż do odbytu. Zastosowanie błonnika to przede wszystkim regularność wypróżniania i zmiękczenie stolca.
Sprawi, że zmieścisz się w normie!
Jak okazuje się, po wielu badaniach przeprowadzonych w ostatnich latach, błonnik pokarmowy umożliwia ograniczenie wchłaniania cholesterolu, przez co zdecydowanie poprawia parametry lipidowe. Jednocześnie reguluje stężenie glukozy ze krwi. To dlatego włókno pokarmowe, stosowane jest w leczeniu cukrzycy i miażdżycy.
Cicha woda brzegi rwie
Mimo, iż wspominana substancja jest niepozorna, niesie za sobą olbrzymie korzyści. Żaden inny składnik pożywienia, nie jest w stanie wspomóc nas w walce z chorobami cywilizacyjnymi.