Wiele osób pragnących przygotować smaczne i dobrze wyglądające danie na patelni decyduje się w pierwszej kolejności na zakup odpowiedniego naczynia. Naczynie to powinno spełniać najbardziej podstawowe wymagania przyczyniające się do sprawnego smażenia potraw. Nie zawsze jednak pełen sukces jest zależny tylko i wyłącznie od dobrze dobranej patelni, chociaż ten aspekt jest akurat w tym przypadku jednym z najważniejszych dla zapewnienie właściwego smażenia.
Wiele osób pragnących przygotować smaczne i dobrze wyglądające danie na patelni decyduje się w pierwszej kolejności na zakup odpowiedniego naczynia. Naczynie to powinno spełniać najbardziej podstawowe wymagania przyczyniające się do sprawnego smażenia potraw. Nie zawsze jednak pełen sukces jest zależny tylko i wyłącznie od dobrze dobranej patelni, chociaż ten aspekt jest akurat w tym przypadku jednym z najważniejszych dla zapewnienie właściwego smażenia. Decydując się na wybór naczynia wykonanego w odpowiedniej i coraz doskonalszej technologii zapewniamy sobie większą wygodę smażenia i krótszy czas oczekiwania na gotową potrawę. Do naszej dyspozycji są oferowane w dalszym ciągu doskonale znane od pokoleń patelnie żeliwne, nowoczesne patelnie ze stali szlachetnej oraz praktyczne i bardzo użyteczne patelnie z powłokami nieprzywierającymi.
Chcąc jednak przygotować we właściwy sposób danie zadowalające zarówno nas samych jak i naszych gości oraz ukazujące w pełnej krasie nasze zdolności kulinarne, powinniśmy przestrzegać kilku najbardziej podstawowych zasad smażenia. Dzięki przestrzeganiu tych zasad mamy znacznie większe szanse odniesienia pełnego sukcesu kulinarnego.
Jednym z podstawowych i znaczących zagadnień jest fakt mówiący o tym ze dobre smażenie to zdrowe smażenie. Cóż nam, bowiem po potrawie przygotowanej na najlepszej chociażby patelni, jeżeli nasze danie będzie kipiące od tłuszczu i będzie zawierało w sobie wiele innych mniej lub bardziej niewłaściwych składników.
Jak smażyć?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż jedną z podstawowych zasad smażenia jest smażenie potrawy na całej powierzchni patelni. Przed tym jednak musimy nieco podgrzać naszą patelnie, po czym po zmniejszeniu i wyregulowaniu płomienia palnika ustawiamy go w odpowiedniej sile grzania. Następnie możemy wlać na powierzchnię patelni niewielką ilość oleju i nieco go rozgrzać. Dopiero na odpowiednio podgrzanej patelni i właściwie rozgrzanym oleju możemy zacząć umieszczać naszą potrawę. Większość z oferowanych w obecnym czasie patelni kuchennych została tak wykonana, że w bardzo dobry sposób akumuluje ciepło a nazbyt duży płomień może doprowadzić do przegrzania patelni, co jest niewskazane zarówno dla samego naczynia jak i przygotowywanej na nim potrawy. Pamiętajmy również, że podczas każdego smażenia potrawy wymagane jest użycie chociażby kilku kropel oleju. Dobrze usmażone mięso powinno posiadać chrupiącą skórkę i mieć delikatny środek.
Czego unikać podczas smażenia?
Wielce niewskazane jest bez wątpienia wlewanie oleju lub innego rodzaju tłuszczu do smażenia na zimną patelnię. Karygodnym wręcz błędem jest dodatkowe ułożenie mięsa na słabo podgrzanej i nie wystarczająco dobrze rozgrzanym tłuszczu. Smażąc potrawy w ten sposób pozbawiamy je wielu wartości oraz przyczyniamy się do zbyt dużego nasiąknięcia ich zimnym tłuszczem. Tak jak nie smażymy na zimnej patelni tak też nie możemy a przynajmniej nie powinniśmy smażyć potrawy na zbyt dużym płomieniu wpływającym na nadmierne przegrzewanie się naszego naczynia.
Pamiętajmy, że żadna patelnia nie smaży „sama” a dobrze przygotowany posiłek jest zależny tylko i wyłącznie od naszych umiejętności i przestrzegania powyższych zasad.
Łukasz Głuszcz
Artykuł został przygotowany przez sklep internetowy ostry-sklep.pl oferujący duży wybór akcesoriów kuchennych i nie tylko.
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.