Żywność nazywana ekologiczną, biologiczną i organiczną oznacza te same produkty. Określenia „ekologiczne”, „biologiczne” i „organiczne” są równoważne i oznaczają dokładnie to samo rolnictwo, oparte na tych samych regułach.
Zgodnie z prawem Unijnym w Polsce certyfikowana żywność pochodząca z upraw wolnych od środków chemicznych ma być określana jako „ekologiczna”*. Termin ten jest jedynym właściwym i to określenie powinno się u nas konsekwentnie stosować. Niestety, często można się spotkać z nazewnictwem „żywność organiczna” lub „produkty BIO”, co nie jest prawidłowe.
Żywność ekologiczna zwana inaczej biologiczną lub organiczną to produkty, które wytwarza się w harmonii z naturą. Produkcja odbywa się w gospodarstwach, które stosują ekologiczne metody oraz są usytuowane w niezanieczyszczonym środowisku np. daleko od drogi. Gospodarstwa takie zobowiązane są dbać o to, by ziemia stale była pokryta uprawami, a hodowane zwierzęta spożywały ekologiczną paszę i miały odpowiednie warunki chowu oraz wybiegu na wolnym powietrzu.
Wytwarzając żywność ekologiczną dąży się do uzyskania jak najwartościowszych produktów zawierających bardzo dużo substancji odżywczych, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi ekologicznej, co odbywa się bez użycia nawozów przemysłowych, środków ochrony roślin, sztucznych barwników, substancji smakowych, środków konserwujących oraz różnych dodatków do pasz. Glebę nawozi się wyłącznie naturalnymi nawozami, takimi jak obornik, kompost, nawozy zielone. Dzięki temu produkcja nie jest szkodliwa dla środowiska, nie obciąża go oraz zachowana jest żyzność gleby i różnorodność biologiczna. Żywność ekologiczna nie jest poddawana modyfikacjom genetycznym.
Informacje te są wystarczającymi, aby spożywać żywność ekologiczną, w której nie ma zagrożeń dla organizmu, a wyższa jest zawartość substancji odżywczych pożądanych dla zdrowia.
NALEŻY PAMIĘTAĆ!
Prawdziwa żywność ekologiczna pochodzi z certyfikowanych gospodarstw i przetwórni ekologicznych, a jej produkcja jest regulowana prawnie*. W Polsce istnieje obecnie 11 jednostek certyfikujących gospodarstwa i przetwórnie ekologiczne. Co roku przeprowadzają dokładną kontrolę. Jeśli przebiegnie ona pozytywnie, to nadają gospodarstwu lub przetwórni certyfikat. Dopiero wtedy producent może sprzedawać swe produkty jako ekologiczne. Na produktach obowiązkowo musi znajdować się etykieta z: nazwiskiem i adresem producenta, numer jego certyfikatu oraz jednostki certyfikującej. Musi też być obecny napis ”produkt rolnictwa ekologicznego” oraz unijne logo – liść na zielonym tle, którego brzegi wyznaczają białe gwiazdki.
* Rozporządzenie nr 834 z 2007 roku oraz Rozporządzenie nr 889 z 2008 roku. W Rozporządzeniu 834 /2007 podane są określenia rolnictwa ekologicznego we wszystkich krajach UE. Jest także krajowa Ustawa o rolnictwie ekologicznym z 25 VI 2009 roku. Na tej podstawie oparty jest cały system produkcji ekologicznej.