Niepozorna, popularna roślina, która swoim wygląda przypomina klasyczny oset. Ostropest plamisty jest rozwiązaniem, mocno wpływającym korzystnie na naszą wątrobę. Traktowany jako chwast, co prawda stanowi roślinę uprawną, ale można go również napotkać dziko rosnącego.
Jak działa ostropest?
Przede wszystkim ochronnie i regenerująco. Zawiera w sobie bowiem sporą ilość sylimaryny, stanowiącej silny przeciwutleniacz. Narażeni na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, wciąż doświadczamy obecności wolnych rodników. To one, w systematyczny sposób osłabiają nasz organizm, przyśpieszając procesy starzenia. Choć nie da się ich całkowicie wyeliminować, można swobodnie skoncentrować się na ich skutecznym osłabieniu.
Ostropest plamisty jest rośliną, posiadającą działanie przeciwzapalne i odtruwające wątrobę. Warto nadmienić, że jego siła jest tak duża, że może ochronić nas przed skutkiem toksyn z muchomora sromotnikowego. Oczywiście nie oznacza to, iż sama roślina wystarczy, bowiem tak czy siak, należy udać się do najbliższego lekarza. Niestety należy także uwzględnić fakt, że wspomniany wyżej chwast może osłabiać działanie niektórych leków.
Ostropest plamisty na co dzień i od święta
Aby odtruć wątrobę i poprawić jej funkcjonowanie warto sięgnąć po suplementy, zawierające w składzie właśnie wyciąg z ostropestu. Można także posiłkować się domową produkcją, wykonując z niego najróżniejsze nalewki, czy tez susząc owoce.